Suchość pochwy nie jest błahym problemem, chociaż często bagatelizowanym przez same kobiety. Powszechnie uznaje się, że jest to typowa i nieuchronna kobieca dolegliwość w okresie menopauzy i po niej, w związku z czym, jako naturalny proces przemian hormonalnych w organizmie, należy się z nią pogodzić. To błędne podejście, tym bardziej, że suchość pochwy może prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych, przy których dyskomfort odczuwany podczas współżycia nie jest najistotniejszy.
Przyczyny suchości pochwy
Przyczyny tego kobiecego dyskomfortu, a czasami sporego problemu zdrowotnego są dwie: wewnętrzne, pochodzące z samego organizmu oraz te, na które mają wpływ czynniki zewnętrzne. Do tych drugich zaleczyć należy stosowane terapie oraz choroby ginekologiczne.
- Zmiany hormonalne
To prawda, że największy wpływ na odpowiednie nawilżenie pochwy mają hormony. Prawdą jest też, że w okresie menopauzy pojawia się szereg zmian hormonalnych, przede wszystkim spadek wydzielanych estrogenów, a to one przede wszystkim powodują odpowiednie nawilżenie ścianek pochwy. Zmiany hormonalne spotykają również młode kobiety, szczególnie te, które odczuwają duże wahania w gospodarce hormonalnej organizmu w ciągu całego cyklu. Suchość pochwy jest przez nie odczuwalna kilka dni przed miesiączką. Podobnie rzecz ma miejsce w ciąży, szczególnie w pierwszym jej trymestrze.
- Skutki uboczne terapii lekowych
Niektóre leki zmieniają gospodarkę hormonalną organizmu, czego skutkiem może być odczuwana suchość pochwy. Do takich leków należą np. środki hormonalne, zarówno stosowane doustnie, jak też w formie plastrów przyklejanych na skórę. Kobiety w czasie leczenia onkologicznego mogą również odczuwać niekorzystne zmiany w śluzówce dróg rodnych.
- Choroby dróg rodnych
Wszelkie zakażenia mają ogromny wpływ na nawilżenie ścianek pochwy. Szczególnie dotyczy to zakażeń o podłoży grzybicznym, jak też bakteryjnym. Warto wiedzieć, że zakażenia mogą być indukowane przez niektóre silne antybiotyki, które niszczą naturalną florę bakteryjną, więc tym samym mają wpływ na łatwy dostęp wszelkich bakterii do narządów rodnych.
Jaką funkcję pełni naturalny śluz w pochwie?
W jego skład wchodzi przede wszystkim kwas mlekowy. Ma on działanie antybakteryjne, więc jego niskie wartości stanowią otwartą drogę do wnikania wszelkich droobnoustrojów do narządów rodnych. Stąd łatwo dochodzi do licznych stanów zapalnych, które nieleczone mogą mieć bardzo poważne skutki.
Przed podjęciem leczenia należy więc dokładnie zbadać, jakie są suchości pochwy przyczyny i zastosować odpowiednią terapię.
Jak leczyć suchość pochwy?
Leczenie suchości pochwy musi być zawsze poprzedzone badaniami lekarskimi. Jeżeli przyczyną są stosowane leki hormonalne lub spadek hormonów, lekarz powinien dobrać odpowiedni preparat na suchość pochwy, który ten problem zlikwiduje lub zminimalizuje jego skutki. W przypadku infekcji narządów dróg rodnych, bezwzględnie konieczne jest skuteczne wyleczenie infekcji.
Działanie wspomagające mają liczne preparaty dopochwowe w postaci globulek lub żeli, część z nich jest dostępna bez recepty. Taki lek na suchość pochwy bez trudu można otrzymać w każdej aptece.
Coraz częściej stosowane są preparaty na bazie kwasu hialuronowego, który ma zdolność wiązania wody i jest znakomitym regulatorem odpowiedniego nawilżenia.
Suchość pochwy nie musi być przykrą dolegliwością, która wpływa na pogorszenie lub nawet niechęć do utrzymywania aktywności seksualnej kobiet. Po zdiagnozowaniu przyczyn, do dyspozycji kobiet jest wiele preparatów farmaceutycznych, które pomogą utrzymać dobre zdrowie i radość z życia przed długie lata.
0 Komentarzy