Kupiłeś samochód na terenie kraju? To świetna nowina! Na pewno będzie Ci długo służył. Nie zapomnij tylko o jednej rzeczy: musisz swój nowy nabytek zarejestrować, nim będziesz mógł go użytkować.
Dokumenty niezbędne do rejestracji
Rejestracja auta nie jest czynnością skomplikowaną, a wymagającą jedynie zgromadzenia kilku dokumentów. Przede wszystkim zadbaj o to, byś był w posiadaniu dokumentu zakupu samochodu. Może to być faktura od sprzedawcy, umowa sprzedaży, ewentualnie umowa darowizny. Pamiętaj tylko, by dokument ten był oryginalny i zawierał oryginalne podpisy! Jeśli o to nie zadbasz, urzędnik odmówi rejestracji!
Po drugie – miej ze sobą koniecznie dotychczasowy dowód rejestracyjny. Jeśli natomiast wydana była karta pojazdu, ją również musisz ze sobą zabrać do urzędu.Wcześniej sprawdź, czy obydwa dokumenty na pewno zostały wydane dla pojazdu, który kupiłeś. Zrobisz to porównując ze sobą numery nadwozia.
Choć nie każdy to lubi, trzeba niestety odkręcić dotychczasowe tablice rejestracyjne. Niestety każdorazowo są potrzebne: nawet, jeżeli wyróżnik numeru jest taki sam, jaki docelowo byście dostali, to i tak musisz je mieć ze sobą – urzędnik musi bowiem nakleić tzw. znaki legalizacyjne. Choć wymaga to chwili zachodu, obligatoryjnie musicie te tablice zdjąć.
Koniecznie jeszcze przygotujcie wniosek o rejestrację (na ogół dostępny jest gdzieś w punkcie informacyjnym) i przygotujcie się na opłatę wynoszącą albo 81 zł (jeżeli tablice mają identyczny wyróżnik, jakim dysponuje dany urząd) lub 180,5 zł – jeżeli zostaną Wam wydane nowe „blachy”. Potwierdzenie wpłaty miejcie koniecznie przy sobie, bu okazać je w urzędzie.
I to w zasadzie wszystko, co musicie zabrać ze sobą. Nie zapomnijcie o dokładnym sprawdzeniu wszelkich dokumentów, w tym umowy sprzedaży, faktury, czy też umowy darowizny. Koniecznie zweryfikujcie poprawność numeru VIN, podpisy (tylko faktura nie musi być podpisana), a także dane sprzedawców i nabywców. Lepiej wszystkiego dopilnować wcześniej, abyśmy w urzędzie nie odbili się od ściany!
0 Komentarzy