Endodoncja jest jednym z bardzo ważnych działów stomatologii i zajmuje się leczeniem szeroko pojętych chorób miazgi zęba. Większości z nas kojarzy się jedynie z tak zwanym leczeniem kanałowym – i słusznie. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym leczeniu nieco więcej, koniecznie przeczytaj nasz krótki artykuł traktujący o zabiegach endodontycznych.
Endodoncja – szeroko rozumiane leczenie kanałowe.
Endodoncja (leczenie kanałowe) jest metodą leczenia chorób zapalnych miazgi zęba i polega na jej mechanicznym usunięciu oraz wypełnieniu tak powstałego ubytku za pomocą specjalnie opracowanych materiałów. Celem tej metody jest maksymalne wydłużenie czasu do ekstrakcji zęba, które niestety jest już ostatecznym i całkowicie nieodwracalnym procesem (prawidłowo wykonany zabieg endodontyczny pozwala zachować ząb przez dziesiątki lat).
Endodoncja – wskazania
Lekarz może skierować pacjenta na leczenie kanałowe w kilku ściśle określonych przypadkach. Przyjrzyjmy się im bliżej:
- Zapalenie miazgi zęba – stan objawiający się początkowo bólem podczas spożywania zimnych lub słodkich posiłków, z czasem ewoluujący jednak w bardzo silny i pulsujący.
- Martwica miazgi zęba – stan objawiający się silnym, pulsującym bólem zęba oraz niejednokrotnie znacznym obrzękiem tkanek miękkich z nim sąsiadujących (dziąsła, podniebienie, wargi).
- Zbyt płytko wypełnione kanały podczas poprzedniego zabiegu endodontycznego – jednym z powikłań leczenia kanałowego może być niedostateczne wypełnienie luk po usuniętej miazdze zęba. Stan ten stanowi bezpośrednie wskazanie do ponownego zabiegu mającego na celu uratowanie zęba.
- Zmiany okołowierzchołkowe – stan objawiający się silnym bólem zębów i tworzeniem się w okolicy ich korzeni zbiorników ropnych.
Leczenie kanałowe jest zabiegiem trudnym technicznie, głównie poprzez konieczność wykorzystania podczas niego narzędzi o bardzo małej średnicy (na przykład wiertła o średnicy 0,08 mm). Przyjrzyjmy się jednak kolejnym jego etapom, które muszą być wykonane, aby leczenie miało szansę powodzenia:
Pierwszym krokiem koniecznym do wykonania w trakcie leczenia kanałowego zęba jest otwarcie komory zęba. Etap ten odgrywa kluczową rolę dla powodzenia dalszej części zabiegu, gdyż to od niego zależy, czy stomatolog będzie miał szansę na dokładne usunięcie całości miazgi zęba. Tym samym, od tego pierwszego etapu zależy, czy leczenie endodontyczne będzie skuteczne, oraz czy ząb pacjenta nie będzie musiał być wyrwany.
Drugiem etapem jest usunięcie martwej lub żywej miazgi zęba. To właśnie w niej bowiem namnażają się chorobotwórcze bakterie dające całość objawów charakterystycznych dla stanów zapalnych tej części zęba.
Kolejnym, trzecim już etapem następującym po oczyszczeniu wnętrza zęba jest jego dokładna dezynfekcja i wypłukanie ewentualnych resztek znajdujących się w nim bakterii oraz toksyn bakteryjnych. Czynność ta musi być wykonana maksymalnie dokładnie, gdyż nawet mikroskopijne resztki bakterii mogą skutkować w przyszłości nawrotem procesu zapalnego.
Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest wypełnienie ubytku w zębie za pomocą specjalnie dobranego materiału biozgodnego. Ta część zabiegu jest również bardzo ważna, gdyż niecałkowite wypełnienie ubytków skutkuje możliwością późniejszego nawrotu objawów i koniecznością wyrwania zęba.
Podsumowując, endodoncja jest bardzo ważną gałęzią stomatologii pozwalającą na uratowanie wielu zębów, które jeszcze kilka lat temu byłyby skazane na wyrwanie.
Inspirowane: Bianco.eu.com – dentist Wilanów
0 Komentarzy