Używane dzisiaj w budownictwie materiały są dokładnie takie same, jakich używali ludzie 5 – 3 – 2 tysiące lat temu: należące do najbardziej rozpowszechnionych materiałów skorupy ziemskiej, czyli krzemianów (dwutlenek krzemu i podobnych) oraz soli metali alkalicznych (wapnia, sodu, potasu, bary), woda i najpowszechniej (np wagowo to jest ponad połowa) występującego materiału organicznego, czyli celulozy.
Kamień i drewno
Można bez żadnej przesady, trafiając dokładnie w sedno stwierdzić, że od zawsze i do dzisiaj ludzie do budowy używali i używają tych dwóch materiałów.
Stopień przetworzenia
Tym różnią się nasze, reklamowane wszędzie, nowoczesne materiały budowlane od kamienia używanego przez ludzi mieszkających w miejscach, gdzie jest łatwo dostępny, a ziemia uprawna zbyt cenna, by pozwolić na niej rosnąć drzewom – delty wielkich rzek, kolebek wszelkiej cywilizacji, Nilu,Eufratu, Indusu, poprzez glinę również w tych miejscach łatwo dostępna aż do drewna w miejscach gdzie i tak się go pozbywano karczując lasy pod uprawę.
Kamień stosowany był i jest wszędzie tam, gdzie wymagana jest trwałość (również rozumiana jako wartość obronna) i wysokie walory użytkowe, z najważniejszą z nich niską przewodnością cieplną; albo dobrą izolacją, to częściej trafia do przekonania. Glina tak powszechnie stosowana to też kamień, tylko o innym stanie skupienia. Wystarczy jako lepiszcza, którym w innych kamieniach jest ciśnienie, wiązania chemiczne i temperatura, użyć tylko tej ostatniej, by otrzymać cegłę – najbardziej wszechstronny i najczęściej używany materiał budowlany w historii ludzkiego budownictwa.
Kompozyty
Tak bardzo nowoczesne i tak bardzo reklamowane, to nic innego jak połączenie w jeden nowy materiał o często zdumiewających właściwościach kilku innych o zgoła innych właściwościach. Sięgając do samego sedna. chodzi o budowę materiału: krystaliczną, polimerową, bezpostaciową. Pierwsza to metale i minerały, druga to materiały organiczne, trzecia to np szkło. Stosowane od zawsze z doskonałym skutkiem. Rzymski wynalazek betonu, podobnie jak XIX/XX wieczny żelazobeton to dwie najnowsze rewolucje w budowlance. Czy i kiedy będzie kolejna? Moim zdaniem jej nie będzie.
0 Komentarzy