Być może wielu osobom wydaje się to niemożliwe, ale w Polsce wciąż pozostaje wiele domostw, które nie mają dostępu do gazu ziemnego. W niektórych regionach poprowadzenie takiej instalacji jest niemożliwe, bądź nieopłacalne. W takich miejscach pozostaje więc wykorzystywanie energii elektrycznej lub butli z gazem. Pierwsza z wymienionych opcji nie jest szczególnie tania, natomiast to drugie rozwiązanie nie kojarzy się ze zbyt dużym bezpieczeństwem. I tu z pomocą przychodzi gaz propan, który nie tylko jest ekonomiczny, ale także bezpieczny i wygodny.
Gaz propan i bezpieczeństwo
Przeprowadzając inwestycję podłączenia zbiornika i instalacji gazowej do budynku, niezależnie od tego czy jest to budynek mieszkalny czy siedziba firmy, musimy spełnić kilka wymogów. W przypadku zaopatrywania instalacji w zbiornik o pojemności poniżej 7m3 nie musimy nawet starać się o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić inwestycję w starostwie powiatowym. Jednak absolutnie obowiązkowe jest wykonanie przez projektanta projektu całej instalacji wraz z jej opisem technicznym. Może się to wydawać zbędnym wydatkiem lub urzędniczym wymysłem bez życiowych podstaw. Jednak nie jest to prawda. Fachowo wykonany projekt instalacji powoduje, że inwestycja zostanie przeprowadzona poprawnie i bez uszczerbku na bezpieczeństwie lokatorów.
W dalszej kolejności należy zadbać o odpowiednie ulokowanie zbiornika na gaz. Tutaj z pomocą przychodzi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Rozporządzenie to precyzyjnie określa odległości od zbiornika z gazem jakie powinny zostać zachowane. Przede wszystkim chodzi o odległość od sąsiedniej działki, od budynków mieszkalnych i usługowych, linii energetycznych oraz studzienek kanalizacyjnych. Ponadto wybierając lokalizację zbiornika na gaz trzeba absolutnie pamiętać, aby nie umieszczać go w zagłębieniach terenu lub na obszarze podmokłym.
Zbiorniki na gaz wykonywane są z materiałów najwyższej jakości oraz o szczególnej szczelności. Jego użytkownikom daje to gwarancję bezpieczeństwa. Ponadto nowoczesne piece i kotły na gaz oprócz tego, że są wysoko wydajne, to również gwarantują bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Gaz propan – wygoda użytkowania
Niska cena i oszczędność to nie wszystko. Ważne jest także, aby forma ogrzewania, na którą się decydujemy była równie wygodna. Gaz propan spełnia te wymagania. Przede wszystkim należy wspomnieć o nowoczesnych, wysoko wydajnych kotłach kondensacyjnych. Dzięki zaawansowanemu stopniowi automatyzacji kotły te są niemal całkowicie bezobsługowe. Użytkownik wybiera odpowiednią temperaturę i na tym jego rola się kończy. Kocioł odpowiednio dobiera parametry grzania i poboru paliwa, aby zachować stałą temperaturę – zgodnie z życzeniem użytkownika.
Dodatkowo na wygodę składa się kilka innych czynników. Jednym z nich jest uzupełnianie zapasów paliwa. W przypadku gazu propan jest to szczególnie łatwe, czyste i mało kłopotliwe. Wystarczy umówić się z dostawcą gazu na dogodny termin i pod dom podjeżdża cysterna z gazem, która uzupełnia zapas w zbiorniku znajdującym się na terenie posesji. Cała operacja nie zajmuje dużo czasu, a my zyskujemy spokój na kolejnych kilka miesięcy. Możemy zapomnieć więc o kłopotach związanych z uzupełnianiem ciężkiego i pylącego węgla czy też drewna, które trzeba ćwiartować na mniejsze kawałki.
Oprócz bezobsługowości i braku kłopotów z tankowaniem, w kwestii wygody zyskujemy także dodatkową przestrzeń i czystą kotłownię. Nie ma potrzeby wydzielania oddzielnego pomieszczenia na przechowywanie opału. Uzyskujemy więc w domu dodatkowe miejsce na inne, potrzebne rzeczy. Ponadto w kotłowni i otoczeniu pieca zachowana jest czystość, dzięki pozbyciu się brudnego i pylącego opału.
Widać więc wyraźnie, że wykorzystanie gazu propan do ogrzewania domu to same korzyści, wygoda i co najważniejsze – bezpieczeństwo. Paliwo to, w przeciwieństwie do małych i kłopotliwych butli, nie niesie ze sobą ryzyka wybuchu czy powstania pożaru. Dobrze wykonana instalacja daje pewność i spokój na długie lata.
0 Komentarzy