Praca wykonywana przez technika masażystę jest ukojeniem dla wielu osób. Między innymi pozwala pozbyć się negatywnych skutków stresu, odpręża, zwalcza bóle kręgosłupa i pomaga wrócić do prawności po przebytej kontuzji. Dlatego tak ważne jest rzetelne przygotowanie do tego zawodu i posiadanie odpowiedniej wiedzy dotyczącej anatomii oraz odpowiedniej siły i sprawnych rąk, które są głównym narzędziem pracy każdego masażysty.
Kto może zostać technikiem masażystą?
Niewątpliwie jest to bardzo popularna profesja jednak nie każdy może zostać dobrym technikiem masażystą. Trzeba posiadać pewne predyspozycje i spełniać warunki, którym nie tak łatwo sprostać. Przede wszystkim osoba, która chce wykonywać zawód technika masażysty nie może borykać się z problemami kręgosłupa czy stawów. Z uwagi na to, że jest to zajęcie wykonywane głównie na stojąco, wymaga dużej wytrzymałości oraz siły. Duże znaczenie mają również umiejętności interpersonalne. Masażysta powinien mieć pozytywne nastawienie do świata i do ludzi, powinien cechować się dużą empatią i zrozumieniem oraz wysoką kulturą osobistą, aby lepiej zrozumieć swoich pacjentów i nawiązać z nimi dobry kontakt.
Czym się zajmuje technik masażysta?
Praca technika masażysty polega głównie na wykonywaniu masażu przy pomocy różnych technik i metod. Ich dobór oraz dobór odpowiednich maści czy oliwek zależy od dolegliwości pacjenta i jego preferencji. Masaż bowiem może być zarówno rehabilitacyjny jak i leczniczy, kosmetyczny czy relaksujący. Innym zadaniem, przed którym stoi technik masażysta, jest zdiagnozowanie przyczyn występujących dolegliwości oraz dobór do nich właściwych technik. Trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności, żeby nie zrobić więcej szkody niż pożytku. Ważnym etapem pracy masażysty jest też ustalenie planu dalszego działania, czyli m.in. ustalenie, ile spotkań będzie potrzebnych, aby osiągnąć pożądany cel oraz jakie dodatkowe działania należy zalecić pacjentowi, aby osiągnąć zadowalający efekt i wesprzeć proces rehabilitacyjny.
Technicy masażyści najczęściej pracują w SPA, uzdrowiskach, gabinetach odnowy, sanatoriach, fitness clubach czy centrach sportowych. Osoby posiadające wyższe kwalifikacje mogą też znaleźć zatrudnienie w ośrodkach rehabilitacji, szpitalach czy specjalistycznych przychodniach.
Gdzie mogą się szkolić osoby chcące zostać masażystami?
Osoby, które chcą zdobyć zawód masażysty, mogą rozpocząć naukę m.in. w wyższej szkole medycznej, która oferuje studia na kierunku fizjoterapii. Studenci zapoznają się tam z podstawowymi technikami masażu, oraz zdobędą niezbędną wiedzę medyczną i anatomiczną. Dodatkowym źródłem wiedzy mogą być kursy oferujące doszkolenie z zakresu poszczególnych technik. Pozwolą one poszerzyć umiejętności i kwalifikacje.
Zapotrzebowania na wykwalifikowanych masażystów i ilość miejsc na uczelniach w ostatnim czasie znacznie wzrasta. Warto również wspomnieć, że technik masażysta może pracować poprzez świadczenie usług indywidualnych lub jako członek większego zespołu rehabilitacyjnego.
Zawód technika masażysty jest w ostatnich latach coraz bardziej potrzebny. Jego wykonywanie jest jednak wymagające. Nie Każdy sprawdzi się w tej roli. Perspektywa coraz bardziej starzejących się społeczeństw pozwala jednak sądzić, że w najbliższej przyszłości zapotrzebowanie na tego typu specjalistów (a z nim ich płace) będą wzrastać.
Inspirowane: wsr.edu.pl – fizjoterapia
0 Komentarzy