Tarczyca, choć jest niewielkim narządem, stanowi jeden z tych organów, którego działanie ma wpływ na cały organizm. Często obserwowane zaburzenia jego działania nie kierują podejrzeń na ten organ, dlatego wiele z nich jest ignorowanych. W efekcie uciążliwe objawy nadal występują, pogarszając samopoczucie i nieraz realnie, znacznie wpływając na jakość codziennego życia. Jak rozpoznać i leczyć nadczynność tarczycy, która występuje bardzo często?
Za co odpowiada tarczyca?
Tarczyca to niewielki narząd, składający się z dwóch płatów, umiejscowiony w dolnej części szyi. Odpowiada za produkcję i wydzielanie trzech hormonów: tyroksyny, trójodotyroniny, a także kalcytoniny. Z tarczycy trafiają one do każdej z komórek organizmu, w której zachodzą procesy metaboliczne. Jeśli więc produkcja i wydzielanie któregoś z tych hormonów są zaburzone – „awarii” ulega także cały organizm, działający na zasadzie systemu naczyń połączonych. Niedyspozycja nawet najmniejszego elementu składowego zaburza działanie całości. Leczeniem nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy zajmuje się endokrynolog. Warszawa to bez wątpienia miasto skupiające najwięcej specjalistów w tej dziedzinie.
Czym jest nadczynność tarczycy?
Nadczynnością tarczycy nazywa się stan, w którym ten organ produkuje więcej hormonów, niż organizm potrzebuje. Schorzenie może przebiegać z wyraźnymi objawami bądź też bezobjawowo. Do najbardziej charakterystycznych objawów nadmiernej pracy tego narządu należą:
- uczucie stałego gorąca
- kołatanie serca
- drżenie rąk
- nieustępujące rozdrażnienie i poczucie lęku
- nadmierne pobudzenie
- przewlekłe zmęczenie
- utrata wagi ciała i masy mięśniowej.
Zaobserwowanie podobnych objawów, utrzymujących się od dłuższego czasu, powinno skłonić do wizyty u specjalisty, jakim jest endokrynolog. Warszawa, jako w największe miasto w Polsce, to miejsce, gdzie znajduje się najwięcej przychodni i gabinetów lekarzy tej specjalizacji, którzy leczą nadczynność tarczycy według najnowszych standardów.
Leczenie nadczynności tarczycy
Po rozpoznaniu nadczynności tarczycy w wyniku szczegółowych badań, lekarz podejmuje decyzję co do sposobów leczenia. Jest on uzależniony od stopnia nadczynności oraz powodów tego stanu. Podstawowe leczenie polega na zażywaniu leków regulujących wydzielanie hormonów. Równie skuteczne jest naświetlanie jodem. Jeśli nadczynności tarczycy towarzyszą zmiany nowotworowe, leczenie może być operacyjne. W regulowaniu pracy tarczycy pomocna jest również odpowiednia dieta.
0 Komentarzy