W Polskim budownictwie jednorodzinnym dominuje drogie budownictwo tradycyjne bazujące na wykorzystaniu materiału budulcowego ceramiczno-mineralnego łączonego zaprawą. Budownictwo to jest drogie, ale długotrwałe. Alternatywą jest budownictwo szkieletowe, które jest tanie, szybkie oraz rzadko stosowane. Dlaczego tak jest oraz jakie zalety ma budownictwo szkieletowe?
1. Mity, jakie narosły wokół budownictwa szkieletowego
Budownictwo szkieletowe najlepiej znane jest z Ameryki Północnej. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi również najwięcej zdjęć krajobrazów usianych szkieletami domów po przejściu huraganów lub tornad. Z obrazków tych wiele osób wyciąga proste wnioski: „domy szkieletowe są liche”. Jest to oczywisty absurd, podsycany przez firmy zajmujące się budownictwem tradycyjnym. Inne mity dotyczą tego, że domy szkieletowe są zimne (dziwne zatem, że tak popularne są w Kanadzie) oraz wilgotne.
2. Fakty o budownictwie szkieletowym
Budownictwo szkieletowe ma szereg cech, które predysponują tę technologię do zastosowania w naszym kraju. Można do nich zaliczyć:
– niska cena: składają się na to: niska cena materiałów budowlanych, szybki czas powstania konstrukcji, wykorzystanie zdecydowanie mniejszej ilości ciężkiego sprzętu,
– możliwość dużej prefabrykacji elementów konstrukcji: na plac budowy dojeżdżają gotowe ściany, a nie materiał na nie,
– możliwość budowy na działkach o mniejszej nośności — działki takie są tanie,
– duża sztywność konstrukcji: wpływa na wytrzymałość. Dom taki postawiony na szkodach górniczych nie będzie pękał, jak ma to w zwyczaju dom murowany,
– mała bezwładność cieplna: obniża to koszty ogrzewania,
– możliwość dostosowania domu do standardu domu pasywnego.
Budowa domu szkieletowego może zamknąć się w terminie czterech miesięcy pod klucz. Któż nie chciałby tak szybko zamieszkać w swoim własnym domu?
0 Komentarzy