Skąd właściwie bierze się wilgoć technologiczna?
Obecnie techniki budowlane są coraz bardziej rozwinięte, a co za tym idzie możliwie jest stawianie budynków w znacznie krótszym czasie, aniżeli miało to miejsce dotychczas. Takie techniki, a szczególnie prace wykończeniowe (chociażby gładziowanie ścian, wylewki czy tynkowanie) wykorzystują spore ilości wody.
Wilgocią technologiczną można zatem określić znaczny nadmiar wilgoci w budynkach, która spowodowana jest pracami budowlanymi, a także wykończeniowymi. Taki problem będzie również dotyczył starszych budynków mieszkalnych, gdzie został przeprowadzony gruntowny remont.
W takich sytuacjach zaleca się, aby przed kontynuowaniem dalszych prac remontowych bardzo dokładnie wysuszyć posadzki, jak i ściany. W innym wypadku po pewnym czasie w budynku pojawi się pleśń, a wraz z nią również i grzyb. Co bardzo istotne, w polskim klimacie samoistne i szybkie wyschnięcie budynku po remoncie jest praktycznie niemożliwe. Jeżeli prace wykończeniowe mają być kontynuowane natychmiastowo, wilgoć technologiczna powinna stanowić sygnał ostrzegawczy.
Jak pozbyć się wilgoci technologicznej w budynku ?
Do osuszania budynku z wilgoci technologicznej większość firm budowlanych stosuje nagrzewnice, jednakże na ogół jest to nieskuteczne rozwiązanie. Nagrzewnice bowiem tworzą tylko pozory osuszania. Mogą tylko nagrzać pomieszczenie, dzięki czemu woda ulega tylko wchłonięciu znacznie głębiej w posadzki i ściany. Po tym jak pomieszczenie zostanie ponownie wychłodzone, woda powróci do wierzchnich warstw i będzie się na nich skraplać. To zaś może doprowadzić do powstania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni.
Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wilgoci technologicznej jest użycie profesjonalnych osuszaczy kondensacyjnych. Niestety na ogół firmy budowlane nie wykorzystują ich podczas pracy, tym bardziej, że proces osuszania jest nierzadko dodatkowo płatną usługą. Niemniej jednak warto jest zainwestować w usługę osuszania budynku, bowiem jest to bezinwazyjna i bardzo skuteczna metoda na pozbycie się wilgoci technologicznej (nadmiar wody skrapla się do specjalnych zbiorników w urządzeniu).
Osuszanie posadzek i ścian to jednakże nie wszystkie zalety tejże metody :
- osuszanie kondensacyjne to bardzo szybki proces, co znacznie skraca ewentualne przestoje w wykonywaniu prac,
- podczas osuszania możliwe jest dalsze wykonywanie prac wykończeniowych,
- taki rodzaj osuszania pozwala na duże oszczędności, bowiem do pracy osuszacza kondensacyjnego potrzeba znacznie mniej energii, aniżeli w przypadku stosowania innych metod.
Podsumowując powyższy artykuł, warto jest zaznaczyć, że wilgoć technologiczna to nic innego jak pozostałości wody po wykonanych pracach budowlanych czy wykończeniowych. Jeżeli budynek nie zostanie dokładnie osuszony w przyszłości możemy spodziewać się pojawienia grzybów i pleśni, które mogą w znacznym stopniu zagrażać stanowi naszego zdrowia. Istnieje wiele metod na osuszanie budynku z wilgoci technologicznej. Niemniej jednak zdecydowanie najbardziej skuteczną z nich jest wykorzystanie do tego celu osuszaczy kondensacyjnych. Pośród ich zalet można wymienić szybki czas osuszania, możliwość wykonywania dalszych prac podczas ich działania czy zużycie mniejszej ilości energii.
Inspirowane: Nord-help.com.pl – odgrzybianie domu
0 Komentarzy