Systemy rurowe znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Dzięki nim możliwy staje się szybki i bezpieczny transport materiałów sypkich. Nowoczesne instalacje charakteryzuje wykonanie z elementów produkowanych z wysokiej jakości materiałów. By mogły one działać w sposób niezawodny, trzeba zwrócić uwagę właśnie na jakość poszczególnych podzespołów.
Podstawowe elementy składowe systemu rurowego
Nowoczesne systemy rurowe muszą być dopasowane do potrzeb i oczekiwań inwestorów. Mogą one składać się nawet z kilku tysięcy elementów. Najważniejsze z nich to rury różniące się od siebie średnicą i długością. Wykonane są ze stali nierdzewnej lub węglowej malowanej proszkowo. Wyróżniają je wywijane obrzeża, które ułatwiają tworzenie szczelnych połączeń innych podzespołów. W skład systemu rurowego wchodzi również łuk. Może mieć kąt 15, 30 lub 45 stopni. Nie wolno też zapomnieć o elementach inspekcyjnych – są one montowane w kluczowych miejscach i ułatwiają czyszczenie oraz konserwację instalacji. Ponadto w systemie rurowym spotyka się trójniki, przesypy wielodrogowe, tłumiki hałasu czy cyklony. Za niwelowanie naprężeń odpowiadają z kolei kompensatory.
Łuki specjalne i o dużym promieniu
Gdy ziarna są transportowane za pomocą systemu rurowego, pokonują łuki i uderzają o ścianki. Na skutek tego mogą ulec zniszczeniu. Zapobiec temu można stosując łuki specjalne lub o dużym promieniu. Te pierwsze posiadają komorę, która wprowadza surowiec w ruch wirowy. Dzięki temu nie będzie on uderzał o ściany. Łuki o dużym promieniu zwiększają długość instalacji, lecz jednocześnie umożliwiają uniknięcie nagłych zmian kierunku materiału.
Zawory zaciskowe
Kolejne elementy niezbędne do budowy systemu rurowegoto sterowane ciśnieniem zawory zaciskowe. Są one złożone z obudowy oraz umieszczonej wewnątrz niej elastycznej tulei. By zamknąć zawór, należy doprowadzić do układu ciśnienie większe od ciśnienia rurociągu o 2-2,5 bara. Powoduje to zniekształcenie i zaciśnięcie tulei. Gdy ciśnienie się zmniejsza, tuleja powraca do pierwotnego kształtu. Główną zaletę zaworów ciśnieniowych stanowi ich prosta konstrukcja i brak elementów mechanicznych. Wpływa to na ich niezawodność i doskonałą żywotność. Surowiec może być transportowany w sposób płynny i nie blokuje się. Dzieje się tak ze względu na brak przewężeń.
Podsumowanie
Obecnie systemy rurowe cechują się dużą niezawodnością i wydajnością, dzięki czemu mogą być z powodzeniem stosowane w przemyśle chemicznym i spożywczym. Ich konstrukcja może składać się nawet z kilku tysięcy elementów. Cały system może zostać szybko zamontowany i zdemontowany, co ułatwia jego konstruowanie, a także przeprowadzanie napraw czy prac serwisowych.
0 Komentarzy