Projektując swój własny ogród powinniśmy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Jest ono istotne oczywiście przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa (m.in. lepsza widoczność po zmroku, mniejsze ryzyko wtargnięcia na posesję niepowołanych osób). Jednak istotnym aspektem światła, które generuje każda lampa ogrodowa, jest jego integralność z roślinnością oraz innymi elementami otoczenia, na które pada. Jeśli dokładnie zapoznamy się z ofertą rynkową producentów oświetleniowych, możemy samodzielnie, stosunkowo niskim kosztem uzyskać bardzo interesujący efekt. Alternatywą będzie przygotowanie planu zagospodarowania przestrzeni i dopasowanie do niego oświetlenia ogrodowego przez pracownię zajmującą się architekturą krajobrazu.
Rodzaje lamp ogrodowych
Na rynku dostępne są moduły oświetleniowe do zastosowania w ogrodzie, które różnią się pod wieloma względami – od rodzaju zasilania, przez design, po typ emitowanego światła i rodzaj wykorzystywanej technologii.
W większych ogrodach stosunkowo popularne jest montowanie oświetlenia LED (np. w postaci słupków o różnej wielkości, służących do oświetlania ścieżek). Bardzo ciekawym rozwiązaniem są też lampy imitujące swoim wyglądem poszczególne elementy otoczenia. Na rodzimych posesjach wielokrotnie można więc spotkać się z przedmiotami, które w dzień do złudzenia przypominają na przykład kamienie, a w nocy oświetlają całą okolicę. Popularne lampy ogrodowe w kształcie kul lub stożków o różnych rozmiar można zamontować wzdłuż podjazdu czy ścieżek, uzyskując w ten sposób efekt kaskadowy. Może on zostać dodatkowo urozmaicony przykładowo poprzez wariacje kolorystyczne lub niestandardową konfigurację położenia lamp. Oczywiście bardzo dużą sprzedaż generują także źródła światła, których główną cechą jest funkcjonalność. Najczęściej mają one postać kinkietów, jarzeniówek czy reflektorów i znajdują zastosowanie głównie na podjazdach, czy w miejscach wyznaczonych do parkowania.
Na co zwrócić uwagę podczas kompletowania oświetlenia ogrodowego?
W tym przypadku powinno się przede wszystkim określić własne preferencje, a także przeznaczenie nabywanych produktów. Przykładowo, jeżeli zależy nam wyłącznie na równomiernym, odpowiednio jasnym świetle, zapewne odpuścimy sobie awangardowe oprawki oraz moduły bazujące na nowatorskich technologiach. Czynnikiem decydującym zawsze powinna być natomiast moc żarówki. Zasadniczo im większą posesję posiadamy, tym więcej watów będziemy potrzebować. W przypadku dużych działek spore znaczenie ma także kąt padania światła, który powinien być odpowiednio szeroki. Jeśli zaś zależy nam na tym, aby dobra jakość oświetlenia szła w parze z jego walorami wizualnymi, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na design oprawki. Liczy się także dopasowanie oświetlenia do stylu zabudowań znajdujących się na posesji czy sposobu aranżacji zieleni. Ponadto każdy moduł powinien mieć podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne czy trudne warunki atmosferyczne, takie jak duże nasłonecznienie czy wysoka wilgotność.
Lampy ogrodowe stanowią integralną część niemal każdej posesji. Powinny być jednocześnie bardzo funkcjonalne i estetyczne. W przypadku profesjonalnych producentów oświetleniowych oba te aspekty zawsze są spełnione. Dobierając oświetlenie ogrodowe, można zdać się na własny gust i wyobraźnię przestrzenną lub skorzystać z oferty profesjonalnej pracowni, zajmującej się aranżacją zieleni.
0 Komentarzy