Elementem niezbędnym do prawidłowej pracy kompresorów powietrza jest użycie oleju odpowiedniego do konstrukcji danego urządzenia, rodzaju wykorzystanego czynnika chłodniczego oraz warunków pracy.
Olej do sprężarki – znaczenie
Olej w sprężarkach śrubowych pełni dwie podstawowe funkcje:
- zapewnienie smarowania części współpracujących mechanicznie,
- odprowadzanie ciepła od części wysoko obciążonych termicznie.
Prawidłowa realizacja tych zadań przedłuża okres eksploatacji sprężarki i zmniejsza ryzyko awarii.
Na co zwrócić uwagę, wybierając olej do sprężarki?
Olej wykorzystywany w kompresorach powietrza musi spełnić szereg wymagań, związanych między innymi z faktem, że styka się on bezpośrednio z czynnikiem chłodniczym w różnych zakresach ciśnienia i temperatury. Dobry olej musi charakteryzować się kilkoma określonymi parametrami.
Czystość
Jej wskaźnikiem jest jasna barwa i wysoka przezroczystość oleju. Jeżeli olej jest ciemny i mętny, świadczy to o obecności zanieczyszczeń mechanicznych, takich jak kurz czy produkty reakcji chemicznych. Wysokiej jakości olej do sprężarki powinien zawierać ponadto jak najmniej popiołu, parafin, koksu, żywic czy asfaltów.
Niska higroskopijność
Obecność wody w instalacji, oprócz negatywnego bezpośredniego wpływu na urządzenie, powoduje pogorszenie właściwości smarnych oleju. Ponadto tworzą się wtedy kwasy powodujące korozję oraz platerowanie gorących części sprężarek śrubowych.
Dobra mieszalność przy braku negatywnego wpływu na czynniki chłodnicze
Zdolność do tworzenia przez olej roztworów z ziębnikiem w pełnym zakresie temperatur urządzenia umożliwia jego powrót do sprężarki. Warto przy tym znać pojęcie „obszarów ograniczonej mieszalności”. Oznacza ono przedziały temperatur, w których mieszanina się rozwarstwia na olej i ziębnik. Znajomość tych obszarów jest szczególnie istotna również dla odprowadzania oleju z parowacza. Ilość czynnika chłodniczego rozpuszczonego w oleju wpływa między innymi na skuteczność, z jaką odprowadzany jest olej do sprężarki, lepkość mieszaniny oraz spienianie się oleju w skrzyni korbowej w fazie rozruchu urządzenia.
Stabilność chemiczna i termiczna
Mowa tu m.in. o niskiej temperaturze krzepnięcia lub mętnienia oraz wysokiej temperaturze zapłonu, a także dobrej smarności, lepkości i płynności niezależnie od temperatury. Gwarantuje to utworzenie trwałego filmu olejowego na powierzchniach trących. Warto przy tym pamiętać, że zbyt duża lepkość powoduje zwiększanie tarcia, a zbyt niska – zacieranie się części ruchowych kompresora. Z tego powody zaleca się wykorzystanie olejów, których wartość współczynnika lepkości kinematycznej wynosi 22-100 mm2/s.
Brak negatywnego oddziaływania na materiały wykorzystane w konstrukcji urządzenia
Wiąże się to ze stopniem rafinacji oleju oraz jego liczbą kwasową. Zbyt wysoka koncentracja kwasów może prowadzić do uszkodzenia uzwojenia silnika kompresora.
Olej mineralny czy syntetyczny?
Znajomość wyżej wymienionych czynników może znacznie pomóc dokonać wyboru między olejem sprężarkowym mineralnym a syntetycznym. Podstawową zaletą oleju syntetycznego jest jego stabilność, również w warunkach dużej wilgotności oraz obecności powietrza atmosferycznego. W przeciwieństwie do niego olej mineralny reaguje z tlenem. Produktem są kwasy organiczne oraz nieorganiczne związki węgla, przyspieszające starzenie oleju.
Ponadto temperatura zapłonu i samozapłonu oleju syntetycznego jest znacznie wyższa, co pozwala zachować czystość układu oraz zmniejszyć ryzyko pożarowe. Z kolei wśród zalet oleju mineralnego można wymienić jego cenę. Trzeba jednak pamiętać, że sprawdzi się on w umiarkowanych warunkach, w których nie występują wysokie temperatury oraz wartości ciśnienia.
Wyższą cenę oleju syntetycznego rekompensuje jego większa odporność na utlenianie, dobre właściwości niskotemperaturowe oraz mniejsza zdolność do tworzenia osadów. Dzięki temu oleje syntetyczne można rzadziej wymieniać, dzięki czemu koszty się wyrównują.
Dobór odpowiedniego oleju do sprężarek śrubowych należy do tych aspektów, których nie można zaniedbać. Zdecydowany nacisk powinien być położony na jakość preparatu. W przeciwnym wypadku oszczędności mogą być jedynie pozorne, a inwestycja w olej niższej jakości może wiązać się ze zwiększonymi kosztami konserwacji kompresora, a co za tym idzie – zmniejszeniem zysków przedsiębiorstwa.
0 Komentarzy