Stocki magazynowe to zalegające w halach nadwyżki towarów, które się nie sprzedały, lub końcówki kolekcji. Najczęściej można je spotkać w branży odzieżowej, choć dotyczą one wszelkich branż. Nadwyżki magazynowe niosą za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla firmy, dlatego należy znać sposoby ich spieniężenia.
Dlaczego handluje się stockami magazynowymi?
Firmy decydują się na sprzedaż stocków magazynowych, ponieważ towar zalega w magazynie i zajmuje miejsce. Co za tym idzie, nie ma miejsca, by przechowywać nowe produkty, a to oznacza, że ograniczona jest zdolność produkcyjna danego przedsiębiorstwa, a sklep nie może zaopatrywać się w nowe kolekcje. Taka sytuacja skutecznie hamuje rozwój każdej działalności. W niektórych przypadkach przedsiębiorstwa muszą zainwestować w nowe magazyny, ponieważ zaczyna brakować miejsca.
Stocki magazynowe – dobra inwestycja
Stocki magazynowe mogą się okazać naprawdę opłacalną inwestycją. Jednak zależy to od kilku czynników. Wszystko zależy od tego jak dana firma ma zamiar zarządzać zalegającym towarem. Na rynku można znaleźć wiele podmiotów gospodarczych zajmujących się skupem stoków magazynowych. Dzięki nim firmy mogą pozbyć się nadwyżek i zwolnić miejsce w magazynach.
Niektóre przedsiębiorstwa wybierają inny sposób na pozbycie się stocków magazynowych. Zamiast ich sprzedaży zaczynają prowadzić sprzedaż outletową. Nadliczbowy towar wyprzedają po wielokrotnie zaniżonych cenach. Trzeba pamiętać, że prowadzenie tego sklepu wiąże się z dodatkowymi kosztami – trzeba opłacić koszty lokalowe i wypłacić pensję pracownikom obsługi. Taką decyzję trzeba dobrze rozważyć, bo w praktyce może okazać się, że zysk ze sprzedaży może być dużo niższy niż poniesione koszty.
Należy dokładnie przemyśleć formę obrotu stockami magazynowymi, ponieważ niektóre rozwiązania mogą nieść więcej szkód dla całego przedsiębiorstwa niż pożytku.
Obopólne korzyści
Handel stockami magazynowymi wydaje się dziś koniecznością. Produkcja dóbr w wielu przypadkach znacznie przewyższa popyt na nie. Poszukiwanie nowych rynków zbytu, obrót zalegającymi towarami, może przynieś korzyści każdej stronie – firmy czy sklepy pozbywają się niechodliwych towarów, nie muszą opłacać powierzchni magazynowej i mogą pozyskiwać czy produkować nowe towary. Przedsiębiorcy odkupujący nadwyżki magazynowe zyskują natomiast artykuły po zdecydowanie niższych cenach, co pozwala im obracać tym asortymentem z zyskiem, jeśli znajdą swoich nabywców. Zwykle skupujący stocki magazynowe są szczególnie zainteresowani produktami takimi jak: odzież, artykuły biurowe, elektronika, artykuły dziecięce, galanteria, artykuły szklane, obuwie, okulary, artykuły do domu, zabawki, meble, artykuły dla zwierząt i wiele innych.
Pozbycie się nadwyżek magazynowych pozwala na zwiększenie płynności w funkcjonowaniu firmy, ułatwia optymalizację wszelkich procesów i pomaga w znacznie skuteczniejszym zarządzaniu stanem magazynu.
Inspirowane: Maxx10group.pl – sprzedaż nadwyżek magazynowych
0 Komentarzy