Szambo to nic innego, jak jeden ze sposobów radzenia sobie z odprowadzaniem ścieków z gospodarstwa domowego. Stosuje się je najczęściej tam, gdzie niemożliwe jest podłączenie domowej sieci oczyszczania do sanitariatu miejskiego. Czy to jednak najlepsze rozwiązanie? Przyjrzyjmy się temu, jak wygląda obsługa szamba, jakie ma wady i zalety oraz przede wszystkim – ile kosztuje.
Szambo – co to jest i kiedy się je stosuje?
Najprościej rzecz ujmując, szambo to po prostu zbiornik bezodpływowy, najczęściej betonowy, który pełni funkcję retencyjną w gospodarstwie domowym. Zbiornik umieszczony jest w pobliżu domu (pod ziemią) i bezpośrednio podłączony do domowej sieci odprowadzania nieczystości. W momencie napełnienia się zbiornika, profesjonalna firma świadcząca usługi asenizacyjne, odpompowuje nieczystości z szamba i wywozi je do punktu zlewnego, który z kolei połączony jest z miejską siecią kanalizacyjną. Zdarza się również, że szambo jest podłączone do miejskiego sanitariatu – wówczas pełni funkcję zabezpieczającą sieć przed przepełnieniem.
W Polsce i na świecie od dłuższego czasu odchodzi się od stosowania szamb. Główną przyczyną jest gromadzenie się w nich toksyn mających niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie i na środowisko. Dodatkowo w Polsce, dnia 12 kwietnia 2002 r., weszło w życie rozporządzenia Ministra Infrastruktury, według którego szamba mają prawo funkcjonować wyłącznie w miejscach, które nie mają szans na podłączenie do miejskiej sieci oczyszczania ścieków.
Obsługa szamba i środki ostrożności
Szambo z pozoru nie wydaje się mechanizmem trudnym w obsłudze, jednak jest kilka zasad, o których musimy pamiętać, żeby zbiornik działał poprawnie. Rzeczą najbardziej podstawową jest regularna utylizacja szamba. Zbiornik nie ma odpływu, więc w naturalny sposób przepełnia się, a jeśli nie skontrolujemy tego procesu w porę, może dojść do wylania się szamba. To, jak często trzeba przeprowadzać utylizację, jest kwestią indywidualną dla każdego gospodarstwa. Zależy to w największej mierze od ilości domowników i średniego zużycia przez nich wody w ciągu dnia.
Dobrym sposobem na to, by mieć tę kwestię pod stałą kontrolą, jest montaż czujnika, który poinformuje nas, kiedy zbiornik będzie bliski przepełnienia. Wówczas należy skontaktować się z firmą asenizacyjną, która po przyjeździe zajmie się opróżnieniem naszego szamba i bezpieczną utylizacją nieczystości. Koszt jednorazowej utylizacji oscyluje wokół kilkuset złotych, co czyni z posiadania szamba nie najtańszy sposób na radzenie sobie z nieczystościami.
Jednak utylizacja szamba to nie wszystko, jest jeszcze kilka kwestii, o których powinniśmy pamiętać dla własnego bezpieczeństwa. Najważniejszą z nich jest dbanie o zdrowie własne i domowników. Jak już wspomnieliśmy wyżej, nieczystości gromadzące się w zbiorniku wytwarzają wiele toksyn niebezpiecznych dla człowieka i takich, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do uszkodzenia szamba. Aby ustrzec się przed ich szkodliwym działaniem należy wyposażyć zbiornik w specjalne wywiewki, które zapewnią całej sieci odpowiednią wentylację.
Pomocne są również biopreparaty do szamb. Są to specjalistyczne środki zawierające różnego rodzaju substancje przyspieszające rozkład oraz neutralizujące szkodliwe substancje i gazy. Jak więc widać, szambo nie jest zbyt wygodnym ani zbyt tanim sposobem na radzenie sobie z odprowadzaniem nieczystości.
0 Komentarzy