Wyprawa w góry zimą to dla wielu osób wyzwanie, z którym chcą się zmierzyć. Prawdziwych miłośników górskich wędrówek i niezapomnianych widoków nie odstraszą nawet najtrudniejsze warunki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka wyprawa wymaga przygotowania nieco odmiennego ekwipunku od tego, który kompletujemy, planując górską wędrówkę latem.
Ubiór
Odpowiedni ubiór na wyprawę górską w zimie, to kwestia zupełnie podstawowa. Na wędrówki najlepiej ubierać się w oddychającą bieliznę, ciepłą bluzę i okrycie wierzchnie, które nie tylko zapewni nam odpowiednią temperaturę, ale będzie stanowić też ochronę przed wiatrem. Kluczowe znaczenie ma kurtka, która ochroni przed zimnem i opadami, jest nieprzewiewna, ale w razie potrzeby można ją rozszczelnić, by uwolniła ciepło przegrzanego ciała.
Wysiłek fizyczny będzie wzmożony w czasie wędrówki po zaśnieżonych szlakach. Łatwo w takich warunkach o przegrzanie. Planując ubranie na wyprawę, poszukajmy optymalnych rozwiązań. Zabezpieczmy też odpowiednio nasze dłonie i uszy przed mrozem i lodowatym wiatrem. W trudnych warunkach nietrudno o odmrożenia.
Obuwie
Piesze wędrówki, szczególnie te górskie, wymagają odpowiedniego obuwia. Obuwie w góry na zimę musi być zaimpregnowane przed wilgocią i zabezpieczone przed przemoczeniem wnętrza. Trzeba również pamiętać o tym, by było odpowiednio ocieplone, by uniknąć odmrożenia stóp. W ofercie sklepów militarnych czy sportowych znajdziemy sporą ofertę lekkich butów, które będą porządnie usztywniały stopę oraz zapewnią dobrą przyczepność do śliskiego, nierównego i nie zawsze stabilnego podłoża.
Mówiąc o butach, koniecznie trzeba na zimową wyprawę w góry zaopatrzyć się w raki. Bez nich w niesprzyjających warunkach będziemy zmuszeni całkowicie zrezygnować z wędrówki. Warto wspomagać się również przy pomocy kijów trekkingowych, które ułatwią nam przemierzanie ośnieżonych i oblodzonych szlaków.
Ekwipunek w plecaku
Czego nie może zabraknąć w ekwipunku w czasie zimowej wyprawy? Oto kilka podstawowych elementów wyposażenia, o których trzeba koniecznie pamiętać:
- Telefon i mapa – umożliwią kontakt w czasie zagrożenia i ułatwią orientację w terenie.Zapiszmy sobie na wszelki wypadek numer ratunkowy GOPR, a jeżeli używamy telefonu także do nawigacji, warto mieć pod ręką chociaż mały powerbank, który uchroni baterię telefonu przed rozładowaniem.
- Prowiant – termos z gorącą herbatąi lekkie przekąski, jak np. suchary specjalne. Każda wędrówka, a już na pewno taka ekstremalna jak zimowe zdobywanie szczytów, wiąże się ze sporym wydatkiem energii. Suchary specjalne używane od lat w wojsku i służbach specjalnych, mają dużą wartość energetyczną. Lekkie i pakowane w hermetyczne opakowania nadają się na górskie wędrówki, dostarczając energii i ograniczając uczucie głodu.
- Czołówka – w zimie zmierzch nadchodzi dosyć szybko. W przypadku zachmurzenia, brak światła będzie nam mocno doskwierał. Dodatkowe źródło światła w postaci czołówki umożliwi nam zejście z trasy i nie będzie nas ograniczać – nasza ręka pozostanie wolna.
Wybierając się w góry zimą, warto zachować ostrożność. Mierzmy siły na zamiary, śledźmy informacje o pogodzie. Zagrożenie lawinowe jest realne. Stosujmy się do ostrzeżeń służb, by uniknąć niepotrzebnego niebezpieczeństwa.
Inspirowane: wphmilitaria.pl – sklep wojskowy Warszawa
0 Komentarzy