Sprzedawanie produktów spożywczych niesie za sobą wiele obowiązków. Zapewnienie odpowiednich warunków pakowania należy do kluczowych elementów procesu produkcji wpływających na utrzymanie wysokiej jakości artykułów. Jak zatem pakować żywność do sprzedaży?
Obowiązki producenta żywności
Prowadząc produkcję żywności musimy spełniać pewne wymagania. Rozporządzenie Unii Europejskiej oraz ustawy i rozporządzenia krajowe, mówią jasno, że przedsiębiorca:
- ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo wprowadzanej do obrotu żywności (w tym w czasie produkcji, magazynowania i transportu);
- musi powiadomić odpowiednie służby, jeśli podejrzewa, że jego żywność nie jest bezpieczna dla konsumentów;
- w sytuacjach wyjątkowych musi wycofać żywność ze sprzedaży;
- powinien móc uzyskać dane dostawców i odbiorców żywności.
Prawidłowe pakowanie żywności do sprzedaży
Producenci żywności podlegają wielu wyzwaniom. Właściwe pakowanie produktów musi spełniać normy higieniczno-sanitarne oraz wymagania logistyczne i marketingowe.
Wybór odpowiedniego opakowania do żywności przeznaczonej do sprzedaży wymaga dogłębnej analizy. Artykuły spożywcze są o wiele trudniejsze do odpowiedniego zapakowania niż inne produkty. Z punktu widzenia konsumenta, właściwe opakowanie tego typu towarów zapewnia ich odpowiednią jakość, jednak od producentów wymaga to o wiele więcej pracy.
Żywność podlega zmianom biochemicznym, chemicznym i fizycznym. Łatwo ulega zepsuciu, co dotyczy szczególnie mięsa i wyrobów o krótkiej dacie spożycia. Zmiany koloru, jełczenie czy starzenie mogą być spowodowane działaniem temperatury, wilgoci oraz nasłonecznienia. Zabezpieczenie produktów spożywczych przed działaniem czynników zewnętrznych jest podstawowym obowiązkiem producentów żywności.
Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie opakowania do konkretnego artykułu. Niektóre produkty, szczególnie sypkie, powinny mieć opakowanie przepuszczające powietrze i wilgoć, a inne wręcz przeciwnie. Na przykład sery i mięso muszą być hermetycznie zamknięte w sposób zapobiegający oddychaniu produktu.
Rodzaje opakowań
Opakowania bezpośrednie to opakowania mające bezpośredni kontakt z żywnością. Muszą one być czyste i w zależności od rodzaju produktu, chronić towar przed uszkodzeniem, wylaniem, wysypaniem, zanieczyszczeniem, czynnikami atmosferycznymi, wilgocią oraz wysuszeniem.
Do opakowań bezpośrednich zaliczamy między innymi:
- szklane butelki i słoiki;
- puszki konserwowe;
- puszki do napojów i aerozoli;
- pudełka metalowe;
- opakowania z folii aluminiowej;
- pudełka kartonowe i tekturowe;
- torby papierowe;
- pudełka, torebki, butelki i słoiki z tworzyw sztucznych.
Opakowania transportowe mają za zadanie chronić żywność przed uszkodzeniem mechanicznym podczas załadunku, przewozu i wyładunku. To tego typu ochrony można zastosować karton lub folię termokurczliwą.
Bezpieczne technologie w pakowaniu żywności
Pakowanie w atmosferze modyfikowanej jest obecnie bardzo częstym sposobem pakowania żywności. Wpływa przede wszystkim na trwałość żywności i wydłuża czas okresu przydatności do spożycia. Na rynku dostępnych jest kilka maszyn i technologii, które ułatwiają przedsiębiorcom to zadanie.
Komory próżniowe – pozwalają na zapakowanie żywności w próżni. Produkt umieszcza się w specjalnym woreczku, który następnie wkłada się do komory próżniowej. W zamkniętej komorze wytwarza się próżnia – produkt został pozbawiony tlenu, który przyspiesza psucie żywności.
Zgrzewarki do pakowania produktów na tackach – produkt ułożony na tackach przykrywa się odpowiednią folią i zgrzewa w wysokiej temperaturze. Dzięki temu z opakowania wysysany jest tlen.
Maszyna termoformująco-napełniająco-zgrzewająca – stosowana jest na przykład przy produkcji opakowań do chipsów. Żywność pakowana jest w ukształtowane w maszynie torby lub tacki. Na koniec rozcina się taśmowe opakowania, które zamykane są za pomocą zgrzewania. W takim opakowaniu znajdują się gazy ochronne, które chronią żywność przed zepsuciem czy zeschnięciem. Ten rodzaj maszyn dzieli się na maszyny pionowe i poziome. Do pakowania używa się folii w rolkach.
Źródło: RomaFolie – urządzenia i maszyny pakujące, folia termokurczliwa
0 Komentarzy