Uciekające powietrze w systemach sprężonego powietrza to problem, który pojawia się w wielu przedsiębiorstwach. Pociąga on za sobą duże obciążenie finansowe dla każdej firmy. Dlatego też, tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie instalacji, a także jej właściwa eksploatacja, które zapewnią redukcję strat energii elektrycznej wynikających z nieszczelności instalacji sprężonego powietrza.
Dlaczego szczelność instalacji sprężonego powietrza ma wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa?
Sprężone powietrze to medium, które ma szerokie spektrum zastosowania i może być wykorzystane w każdej branży przemysłowej oraz w wielu zakładach o charakterze usługowym. Kompresory stosowane do produkcji sprężonego powietrza zasilane są prądem. Wraz z wielkością produkcji zwiększa się zużycie energii elektrycznej. Jeśli w instalacji występują nieszczelności, to część sprężonego powietrza jest niewykorzystana w procesie produkcyjnym, a potrzebny do wyprodukowania prąd stanowi stratę zakładu.
Marnotrawienie prądu nie jest zbyt odczuwalne, w perspektywie miesiąca, ale jeśli dokładnie przyjrzymy się bilansowi zysków i strat w danym przedsiębiorstwie, w którym występuje problem nieszczelności instalacji sprężonego powietrza, to w analizie rocznej wydatki finansowe poniesione na ten cel oscylują w granicach kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. To straty finansowe, które po wielu latach, mogą sięgać, nawet do miliona złotych.
Podstawowe przyczyny wycieków powietrza w instalacjach sprężonego powietrza
Warto zastanowić się, jakie są podstawowe przyczyny wycieków powietrza w sprężarkach. Zdaniem renomowanych firm oraz doradców handlowych zajmujących się pośrednictwem w sprzedaży kompresorów przemysłowych, problemy z nieszczelną instalacją sprężonego powietrza dotyczą głównie wycieków przy punkcie podłączeniowym bądź przy narzędziach używanych w danym zakładzie. Problem wycieku sprężonego powietrza rzadziej dotyczy samej instalacji.
Można stwierdzić, że nieszczelność może dotyczyć gniazd – wtyków oraz węży podłączeniowych. Objawia się ono charakterystycznym syczeniem. Oznacza to, iż występuje tutaj problem ze szczelnością, co wiąże się ze stratą energii elektrycznej. Warto także przeanalizować problem znacznego spadku ciśnienia w zbiornikach, gdy w ogóle nie korzysta się z kompresora. Wówczas należy dokładnie poszukać wycieków powietrza zarówno w kompresorze, gniazdach podłączeniowych, jak i w całej instalacji.
Uszkodzenia poszczególnych elementów sprężarki a szczelność całej instalacji
Nieszczelności, które pojawiają się w instalacjach sprężonego powietrza są uwarunkowane również przyczynami mechanicznymi. Mogą tutaj zawodzić poszczególne elementy instalacji, spowodowane głównie starzeniem się materiałów lub zbytnim obciążeniem systemu. Ponadto, wiele podzespołów po prostu przestaje działać i spełniać swoją funkcję z racji uszkodzenia. Dotyczy to szczególnie samych uszczelek.
Bywa także, iż usterka związana z wyciekiem sprężonego powietrza jest konsekwencją zakupu nieodpowiedniej sprężarki lub nieodpowiednim serwisem, konserwacją czy eksploatacją urządzenia. Pojawianie się wycieków w instalacji sprężonego powietrza może być uwarunkowane także negatywnym wpływem środowiska.
Zdarza się, iż wielu przedsiębiorców tworzy swój park maszynowy w nieodpowiednich miejscach, które nie są przystosowane do tego celu. Narażenie kompresorów przemysłowych na działanie oparów żrących substancji jest częstą przyczyną wycieku sprężonego powietrza, spowodowaną uszkodzeniem podzespołów i uszczelek.
Nieszczelność sprężarek jest problemem, z którym boryka się wielu przedsiębiorców. Wiąże się to ze stratami finansowymi wynikającymi z tego, iż wadliwe działanie kompresorów przemysłowych przekłada się na niepotrzebne straty energetyczne. Aby temu zaradzić, należy regularnie konserwować kompresory oraz poddawać je okresowym przeglądom.
0 Komentarzy