Pandemia zmieniła świat, zwróciła oczy wszystkich na problemy ochrony zdrowia i potrzebę higieny. Myjemy ręce kilkanaście razy dziennie. Odkażamy klamki, blaty, włączniki świateł. Chcielibyśmy zapewnić sobie bezpieczeństwo w każdej strefie, również w trakcie leczenia zębów. Jak to zrobić?
Zachowanie bezpieczeństwa w nagłych przypadkach
Jeżeli doznałeś nagłego urazu lub doskwiera Ci silny ból, któremu towarzyszy silny obrzęk albo intensywne krwawienie, nadal możesz odbyć wizytę u lekarza stomatologa. Pamiętaj jednak, żeby zachować szczególne środki bezpieczeństwa, a także uprzedzić dentystę o planowanej wizycie. Zadzwoń do swojego lekarza lub, jeżeli jest taka możliwość, skontaktuj się z nim online. Opowiedz o dolegliwości i zapytaj się o wolny termin. Istnieje możliwość, że Twój stomatolog będzie chciał odbyć z Tobą krótką rozmowę w postaci wywiadu. Dzięki informacjom, które uzyska, będzie mógł określić Twój stan zdrowia oraz bezpieczeństwo planowanego zabiegu. Nie zatajaj żadnych informacji i odpowiadaj szczerze na pytania. Najmniejsze kłamstwo podczas tej rozmowy może doprowadzić do narażenia stanu zdrowia lub życia Twojego lekarza oraz innych pacjentów odwiedzających klinikę stomatologiczną.
Przed wejściem do gabinetu obowiązkowa jest dezynfekcja rąk oraz poddanie się bezdotykowemu pomiarowi temperatury ciała. Zespół stomatologiczny w gabinecie do którego się udasz będzie wyposażony w kombinezony, maski FFP3, gogle i przyłbicę oraz rękawiczki. Przed samym zabiegiem zaleca się płukanie jamy ustnej 0,5 – 1% roztworem nadtlenku wodoru.
Co jeżeli lekarz stwierdzi, że możemy być chorzy?
Jeżeli po rozmowie telefonicznej z lekarzem stomatologiem, stwierdzi on obawy dotyczące Twojego stanu zdrowia, nadal możesz oczekiwać pomocy medycznej. Najpierw zostanie poinformowany Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Jeżeli istnieje dalsza potrzeba wykonania procedury stomatologicznej, jest wykonywana przez zespół ratownictwa medycznego w pojeździe ambulatoryjnym, umożliwiającym izolację pacjenta.
Wizyta u dentysty w trakcie pandemii
Obecna sytuacja epidemiologiczna stawia przed nami ryzyko zakażenia koronawirusem w każdej chwili. Szczególnie newralgiczne są miejsca, w których mamy kontakt z drugą osobą. Aby ograniczyć rozpowszechnianie się wirusa COVID-19 Ministerstwo Zdrowia stale pracuje nad zaleceniami postępowania, określając przypadki, w których wizytę można odbyć oraz szereg wymaganych zabezpieczeń.
W jaki sposób zapobiegać pogorszeniu stanu zębów?
Aby wyeliminować ryzyko ewentualnego pogorszenia zdrowia Twoich zębów, koniecznie zadbaj o ich prawidłową higienę. Zabiegi, które możesz wykonać sam w domu, a na pewno wspomogą prowadzone leczenie zachowawcze to:
– mycie zębów przynajmniej 2 razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku;
– ograniczenie ilości spożywanego cukru;
– korzystanie z nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej
Ze względu na panującą pandemię, co prawda należy ograniczyć wyjścia z domu, ale nie oznacza to całkowitego braku możliwości odwiedzenia Twojego dentysty. Nadal realizowane są zabiegi w nagłych przypadkach, a wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń, można przeprowadzać zabiegi planowe. Dbajmy o własne zęby, stosując się do podstawowych zasad higieny jamy ustnej i stosujmy zabiegi profilaktyczne, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie.
0 Komentarzy