Uprawa hydroponiczna – temat dla wielu ludzi całkowicie nieznany, dla innych osób swego rodzaju nowinka. W rzeczywistości ten rodzaj uprawy swoje początki miał już w 1627 roku. Upraw przebiega tutaj na odmiennych zasadach niż te, które każdy z nas zna. Podstawą hydroponiki jest zastąpienie gleby innym podłożem.
Hydroponika – o co w tym wszystkim chodzi?
Praktycznie wszystkie rośliny rosnące na lądzie, można uprawiać przy użyciu hydroponiki – nie muszą mieć ziemi, aby mogły rozwijać się i np. owocować. Gleba nie jest konieczna do prawidłowego wzrostu roślin. W standardowych warunkach, kiedy rośliny rosną w ziemi i dostarczamy im składniki odżywcze np. w postaci nawozu – rośliny zaczynają je pobierać poprzez system korzeniowy dopiero wtedy, jak rozpuszczą się one w glebie. Tak więc jeśli dostarczymy roślinom wodę już z rozpuszczonymi w niej minerałami – nie będą wymagały one ziemi, aby móc się rozwijać.
W przypadku tradycyjnych upraw – gleba jest czymś w rodzaju „zbiornika”, który przytrzymuje składniki odżywcze dla roślin. W uprawach hydroponicznych możemy zastąpić ją innego rodzaju podłożem, którym może być na przykład substrat kokosowy, keramzyt, perlit i inne. Warto przy tym pamiętać, że podłoże powinno spełniać kilka kryteriów:
- musi być bez zanieczyszczeń,
- powinno mieć odpowiednią porowatość,
- powinno być obojętne względem odżywki mineralnej (nie może zmieniać jej pH),
- powinno dobrze chłonąć wodę,
- powinno być bezpieczne dla zdrowia ludzi i dla środowiska.
Rodzaje podłoża pod uprawy hydroponiczne
W praktyce stosuje się sporo różnych materiałów, jako podłoże (substrat) pod tego typu uprawy. Jednym z najpopularniejszych podłoży jest wełna mineralna. Ma ona swoje zalety ze względu na to, że jest przewiewna i wchłanialność wody jest niemal idealna, aczkolwiek budzi wiele zastrzeżeń ze względu na to, że podrażnia ludzką skórę.
W hydroponice wykorzystuje się także włókna drzewne jako podłoże – ich ogromnym plusem jest fakt, że nie reagują negatywnie w połączeniu z składnikami odżywczymi dla roślin, jest to w pełni organiczne podłoże, które przez długi czas nie zmienia swojej struktury, dzięki czemu jest niezwykle wydajne.
Ciekawym rozwiązaniem są włókna kokosowe, które powstają w wyniku rozłupywania kokosów i podłoże to przyjmuje postać np. bardzo podobną do torfu. Ten substrat świetnie przechowuje minerały, których rośliny nie są wstanie w danej chwili wykorzystać, dzięki czemu w późniejszym czasie odżywiają się nimi. Jest ono niemal perfekcyjne pod kątem wchłaniania wody i przepuszczalności powietrza.
Keramzyt jest bardzo dobrym ekologicznym podłożem dla upraw hydroponicznych ze względu na swoją porowatość, dzięki której roślinom dostarczana jest właściwa ilość powietrza, jak również wody – potrzebnych do rozwoju systemu korzeniowego i całej rośliny. Niewątpliwą zaletą keramzytu jest to, że można go wykorzystywać do upraw wielokrotnie, ponieważ nie ma problemu z jego myciem czy też dezynfekcją (na przykład w roztworze octu).
W uprawach hydroponicznych można stosować również: piasek, żwir, perlit, łuski ryżowe, kulki styropianowe itd. Warto jednak zwracać na to uwagę, aby to były materiały ekologiczne, które nie będą szkodzić ani nam, ani naturze.
0 Komentarzy