Jeżeli zastanawiasz się, co możesz ulepszyć w swoim magazynie, warto przeprowadzić audyt. Jest to badanie, które analizuje różnorodne dane, a jego efektem jest wskazanie najlepszych dla Ciebie rozwiązań, służących poprawie wydajności. Audyt magazynu dzieli się na wewnętrzny (wykonywany przez właściciela magazynu) oraz zewnętrzny (wykonywany przez niezależną firmę). W trakcie audytu zweryfikowane zostaną standardy wydajności pracy magazynu, jak również standardy obsługi klienta. Audyt pozwoli podjąć strategiczne decyzje mające na celu poprawę procesu zarządzania oraz usprawnienie pracy magazynu. Do rozwiązań tego typu można zaliczyć system WMS czy innowacyjne regały magazynowe. Kiedy już odkryjesz, które czynności powodują, że magazyn jest mało wydajny, będziesz mógł wprowadzić zmiany czy zainwestować w specjalistyczne technologie.
Jak zacząć audyt magazynu?
Pierwszym krokiem podczas audytu magazynu jest zebranie danych dotyczących najważniejszych procesów. W trakcie audytu powinno skontrolować się nie tylko układ logistyczny magazynu, przepływ towaru czy funkcjonalność systemu magazynowego, ale także obszary działalności takie jak ocena obsługi klienta, bezpieczeństwo i porządek w magazynie czy dokładność i poprawność inwentaryzacji. Następnie dane te poddaje się analizie i interpretuje się wyniki w celu oceny działania procesów w magazynie. Audyt pozwala zidentyfikować obszary, w których występuje nieefektywność oraz marnowanie potencjału. Kolejnym etapem jest przedstawienie zaleceń oraz działań, jakie należy wprowadzić, aby skorygować zidentyfikowane zagrożenia dla przedsiębiorstwa, np. jak zminimalizować koszty funkcjonowania magazynu lub jak doprowadzić do lepszego wykorzystania powierzchni magazynowej.
Kiedy warto przeprowadzić audyt?
Audyt warto przeprowadzić przede wszystkim, kiedy zauważysz, że Twój magazyn mógłby funkcjonować lepiej. Jeżeli uważasz, że procesy magazynowe trwają zbyt długo, występują coraz częstsze pomyłki podczas przyjęcia oraz kompletowania towaru albo pojawia się coraz większa liczba towaru uszkodzonego wskutek jego nieprawidłowego przechowywania, to audyt staje się koniecznością. W przeciwnym razie będziesz odnotowywał coraz większe straty, podczas gdy może okazać się, że zagrożenie to da się wyeliminować w bardzo prosty sposób. Audyt warto przeprowadzić także, gdy otrzymujesz negatywne opinie z innych działów, np. dowiadujesz się o reklamacjach składanych przez klientów, do których towar dotarł uszkodzony, inny niż zamawiany lub też ze znacznym opóźnieniem.
Wyniki audytu będą stanowić podstawę dla wprowadzenia usprawnień w magazynie. Jeżeli przekażesz dyrektorowi finansowemu, jakie nieprawidłowości wykryto w trakcie audytu, to będzie on z całą pewnością bardziej skłonny zainwestować w nowoczesne regały magazynowe czy zalecany system WMS, ponieważ inwestycja ta będzie uzasadniona uzyskaniem oszczędności lub możliwością osiągnięcia większych zysków. Wyniki audytu nie tylko wskażą, czy przestrzeń magazynowa wykorzystywana jest w optymalny sposób, ale także pomogą ustalić, czy zadania w magazynie są wykonywane w prawidłowej kolejności.
Jak widać, audyt dostarczy Ci informacji na temat dobrych i złych stron funkcjonowania Twojego magazynu. Jeżeli zostaną wykryte nieprawidłowości, to będziesz wiedział w jaki sposób je poprawić lub wyeliminować. Dzięki temu będziesz mógł zaoszczędzić, kontrolować koszty magazynowania, a także wprowadzić rozwiązania mające na celu poprawę efektywności hali.
0 Komentarzy