Nie tylko ludzie potrzebują odpowiedniej suplementacji – zwierzęta także wymagają, aby ich dieta była bogata w składniki odżywcze. Gwarantuje to ich prawidłowy rozwój, a także zmniejsza ryzyko chorób. Myśląc o suplementacji, warto zastanowić się nad fosforanem paszowym. Nie warto wystawiać na próbę swojej hodowli. Straty w wyniku masowego zachorowania mogą być ogromne, powrót do poprzedniego stanu męczący. Fosforan paszowy jest produktem bardzo istotnym dla zwierząt, dlatego nie można go pominąć, gdy chcemy o nie dbać. Czym jest i jakie są jego zalety?
Czym jest fosforan paszowy?
Fosforan paszowy jest naprawdę dużym źródłem wapnia i fosforu. Są to minerały ważne nie tylko dla człowieka. Również zwierzęta mają na nie ogromne zapotrzebowanie. Jak wiemy, wapń jest składnikiem budulcowym zębów, a także kości. Jego niedobór, szczególnie u młodych zwierząt, powoduje problemy z rośnięciem, co przekłada się na mniejszą ilość pozyskiwanych z nich produktów. Zapobiega także krzywicy, która może być bardzo uciążliwą przypadłością, szczególnie w młodym wieku. W przypadku suplementacji dorosłych zwierząt, fosforan paszowy zwalcza osłabienie i łamanie kości, czyli osteoporozę. Ta choroba potrafi przynieść dużo negatywnych skutków, warto się przed nią uchronić. Fosfor również bierze udział w budowaniu silnych i zdrowych kości, a także czynnie działa w przemianach w organizmie, np. kwasów nukleinowych. Te mają z kolei wpływ na produkcję białek, a także wytwarzanie genów, czyli w efekcie poprawne rozmnażanie się.
Dlaczego jeszcze warto?
Wapń i fosfor to jedne z głównych składników, jakich wymaga zdrowy organizm. Poza opisanymi wyżej korzyściami, fosfor wpływa na metabolizm i pozwala komórkom dostarczać pozostałe minerały. Od niego zależy nawet bicie serca. Odgrywa on kluczową rolę w układzie krwionośnym, ponieważ buduje ścianki komórek i przyczynia się do ich prawidłowego rozwoju. Stosowanie fosforanu paszowego pozwoli istotnie zmniejszyć liczbę zachorowań hodowli oraz skutecznie ograniczyć wizyty u weterynarza. To inwestycja, która się zwraca.
Jak to wygląda na świecie?
Warto śledzić światowe trendy. Fosforan paszowy jest wykorzystywany w wielu krajach na świecie i stanowi podstawowy środek suplementacji zwierząt. Poza ich karmieniem, stosuje się go także w produktach przemysłowych. Ciekawym jest, że fosforan spożywany przez zwierzęta stanowi jedynie 5% całego fosforanu wykorzystywanego na naszej planecie. Najwięcej wykorzystuje się go w nawozach (80%), potem w detergentach (12%).
Czynniki decydujące o ilości fosforanu potasu
Na ilość fosforanu wpływa m. in. produkcja wieprzowiny, wołowiny, drobiu, mleka oraz jaj. Istotne są także zapotrzebowania konkretnych zwierząt – trzody chlewnej, drobiu czy bydła. Również cena i łatwość pozyskania składników zawierających fosforany odgrywa kluczową rolę. Jego dostępność wpływa na to, w których krajach jest najpopularniejszy. Ze względu na strukturę rolnictwa, usług oraz przemysłu, najwięcej wykorzystuje się go w Azji Wschodniej. Na pierwszym miejscu znajdują się Chiny, kraj z mocnym ugruntowaniem rolniczym. Kolejno mamy Środkową i Południową Amerykę, które również nie specjalizują się w usługach czy przemyśle. Dalej Zachodnia Europa, Stany Zjednoczone, reszta Azji oraz Środkowa i Wschodnia Europa.
Inspirowane: Bas-pol.pl – produkcja pasz
0 Komentarzy