Deskorolka ma już dość długą historię i posiada rzeszę fanów na całym świecie. Wiele osób nawet w bardzo młodym wieku zaczyna fascynować się subkulturą skejtów, a tym samym jazdą na desce. Wszyscy, którzy zamierzają poświęcić swój czas na naukę wykonywania ewolucji, powinni zaznajomić się z mitami i faktami dotyczącymi zarówno samej deskorolki, jak i jazdy na niej. Z jednej strony bowiem wiele aspektów tego tematu powszechnie uważanych za prawdziwe, w istocie jest błędne, zaś z drugiej – sporo nieznanych informacji może być niezwykle przydatnych podczas początków nauki skateboardingu.
Mity związane z deskorolką
Przez większość ludzi jazda na deskorolce kojarzona jest przede wszystkim z upadkami, kontuzjami i ranami. Oczywiście zdarzają się one nawet zawodowcom, zaś dla amatorów są właściwie chlebem powszednim. Jednak skateboarding nie ma jedynie niekorzystnego wpływu na nasze zdrowie, wbrew mniemaniu niektórych osób. Mało kto zwraca uwagę na pozytywne działanie tej aktywności fizycznej na mięśnie nóg oraz na ogólną koordynację ruchową. Czasami podczas rozmów z ludźmi będącymi deskorolkowymi laikami można spotkać się z opiniami, mówiącymi o tym, że podczas jazdy na desce pracujemy tylko jedną nogą, w związku z czym wzmacniamy mięśnie tylko tej jednej kończyny. Tego nieco niedorzecznego mitu nie można obalić w żaden inny sposób, niż poprzez uświadomienie sobie, że w czasie przemieszczania się na deskorolce należy przez cały czas utrzymywać równowagę. Do tego celu oprócz obu nóg niezbędna jest również duża aktywność wielu innych partii ciała, między innymi praktycznie całego tułowia.
Kolejnym mitem dotyczącym nauki skateboardingu jest przesłanka mówiąca o tym, że podobno dorośli w wieku 30-40 lat nie mają większych szans na poznanie sztuki jazdy na desce. Generalnie rzecz biorąc, wiele osób uważa, że im później rozpocznie się naukę, tym trudniej jest odnieść sukces. Pomimo tego, że jest w tym ziarno prawdy, to twierdzenie, że dorośli ludzie nie mogą zostać skejterami można włożyć między bajki. Dzieci i osoby nastoletnie ucząc się jazdy na desce z przyjaciółmi, są o wiele mniej zestresowane, a tym samym ich ciała są bardziej rozluźnione, dzięki czemu łatwiej jest im utrzymać równowagę na deskorolce. Z kolei dorośli często korzystają z lekcji udzielanych przez instruktorów lub samotnie uczą się jeździć w pełnych ludzi skateparkach, co powoduje u nich stres i niepotrzebne napięcie. Nauka jest wtedy o wiele trudniejsza, ponieważ praca mięśni w czasie jazdy na desce musi być odpowiednio zbalansowana.
Podstawowe fakty dotyczące deskorolki
Pierwszym niezaprzeczalnym faktem, o którym należy pamiętać, jest wspomniana już wcześniej niemożność uniknięcia urazów, a nawet kontuzji podczas jazdy na desce. Jedni będą upadać częściej, inni rzadziej, jednak każdy skejter co najmniej kilka razy w życiu zaliczył solidny upadek. Dlatego warto pamiętać o noszeniu kasku oraz ochraniaczy, a także nie porywać się na początku nauki na zbyt wysokie rampy czy bardzo skomplikowane tricki.
Kolejne ważne informacje dotyczą sprzętu. Jednym z najważniejszych dla skejterów elementów są kółka do deskorolki, które mogą mieć wiele rozmiarów, a także być wykonane z różnych materiałów. W zależności od stylu jazdy oraz podłoża powinno się stosować inne kółka. Elastyczne i miękkie, wykonane z kauczuku dobrze sprawdzą się podczas jazdy po nierównej powierzchni. Z kolei bardziej twarde, zrobione z poliuretanu nadadzą się do wykonywania ewolucji na rampach i w skateparkach. Kółka do deskorolki wytworzone ze zwykłego plastiku niskiej jakości nie powinny być wykorzystywane nawet przez amatorów, ze względu na to, że znacznie obniżają komfort i efektowność jazdy.
Zdecydowana większość mitów nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością, a jedynie tworzy fałszywy obraz skateboardingu. Chcąc wejść w świat deskorolki, należy więc odróżnić te legendy od faktów i wykorzystywać do nauki jedynie merytoryczne informacje.
0 Komentarzy