Transport kategorii 3 odnosi się do przewozu materiałów, które uznaje się za potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Ten rodzaj transportu jest ściśle regulowany i kontrolowany, aby móc zapewnić bezpieczeństwo podczas przewożenia produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. W artykule wyjaśnimy, czym jest transport kategorii 3.
Co to jest transport kategorii 3?
Transport kategorii 3 obejmuje przewóz materiału zwierzęcego, nie nadającego się do spożycia przez ludzi. Innymi słowy, są to tak zwane produkty uboczne czy odpady. Materiał biologiczny powstały w wyniku podziału tusz i zakwalifikowany do odpadów, może stwarzać zagrożenie epidemiologiczne. Może też doprowadzić do skażenia środowiska naturalnego. Ten potencjalnie niebezpieczny materiał wymaga utylizacji.
Kategorie odpadów – podział
Wyróżniamy trzy kategorie odpadów pochodzenia zwierzęcego. Są nimi:
- odpady kategorii 1 – materiały te są przeznaczone do utylizacji termicznej, mogą one być potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia i środowiska naturalnego,
- odpady kategorii 2 – czyli odpady wysokiego ryzyka, które nie nadają się do spożycia przez zwierzęta,
- odpady kategorii 3 – do tej grupy zakwalifikowane są odpady, które nie nadają się do spożycia przez ludzi.
Przewozem materiałów zaliczanych do kategorii 3 zajmują się wyspecjalizowane w tym zakresie firmy transportowe. Przewoźnicy podejmują się przewozu odpadów uzyskanych po uboju. Należą do nich zwłaszcza skóry, rogi, kopyta, pióra, a także tusze, elementy tusz, drób i wyroby z drobiu. Ponadto wycofana żywność pochodzenia zwierzęcego i produkty uboczne z wylęgarni. W kategorii 3 znajdują się również odpady gastronomiczne, w tym jaja i skorupy jaj.
Jak odbywa się transport kategorii 3?
Transport kategorii 3, tj. transport produktów pochodzenia zwierzęcego podlega szczególnym obostrzeniom. Dzieje się tak, ponieważ materiały należące do tej kategorii produktów stanowią poważne zagrożenie sanitarne. Ponadto charakteryzują się właściwościami odorotwórczymi, spowodowanymi produkcją amoniaku czy kwasów organicznych i siarkowodoru.
Należy wiedzieć, że transport kategorii 3 musi być specjalnie oznakowany. Do tego celu stosuje się zielono-niebieskie etykiety. Te z kolei muszą mieć wyraźny napis, iż przewożony materiał biologiczny jest „nie do spożycia przez ludzi”. Odpady tego rodzaju przewozi się w specjalnych, zamkniętych pojemnikach i opakowaniach. Także same pojazdy transportujące odpady zakwalifikowane do kategorii 3 muszą być odpowiednio oznakowane.
Transport produktów pochodzenia zwierzęcego
Produkty zaliczane do kategorii 3 podlegają ścisłym normom. Podlega im również przemieszczanie materiału, jego przetwarzanie i usuwanie. Takie unormowanie jest konieczne, ponieważ materiał ten stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. W Polsce cały proces kontroluje Inspekcja Weterynaryjna.
Firma transportowa podejmująca się transportowania materiałów zaliczanych do kategorii 3, musi zadbać o nadanie numeru weterynaryjnego oraz posiadanie wpisu do tak zwanego rejestru podmiotów nadzorowanych. Ponadto opakowania do przewozu tego rodzaju produktów – odpadów pochodzenia zwierzęcego muszą być oznakowane, zgodnie z aktualnymi, obowiązującymi przepisami.
Dokumenty niezbędne w transporcie kategorii 3
Chcąc zrealizować transport kategorii 3, tj. produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, firma transportowa musi zadbać o odpowiednią dokumentację. Najważniejszymi danymi, które bezwzględnie muszą się w niej znaleźć są: miejsce, data wraz z godziną odbioru odpadów, dane firmy wysyłającej, a także przewoźnika i odbiorcy przesyłki. Ponadto w dokumentach muszą się znaleźć rodzaj, liczba i waga przewożonego produktu lub produktów. Należy też dokonać dokładnego opisu materiału przeznaczonego do transportu i jego identyfikację.
To nie wszystkie wymogi, jakim podlega transport kategorii 3. Przewoźnik musi posiadać dokument, który potwierdza nabycie uprawnień do przewozu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Jest to istotne obostrzenie, ponieważ ten rodzaj transportu wymaga zachowania wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa.
Transport kat. 3 odnosi się do przewozu materiałów uznanych za niebezpieczne dla zdrowia ludzi. Jest to obszar ściśle kontrolowany, a wszelkie obostrzenia mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas transportowania takich produktów. Wszelkie stosowane procedury bezpieczeństwa, szkolenia personelu oraz specjalne wymogi dotyczące pojazdów są kluczowe dla uniknięcia niekontrolowanych sytuacji podczas transportu.
0 Komentarzy