Wykańczając swoje mieszkanie czy dom, postawiłeś na drewno. Nic w tym dziwnego, zwłaszcza że ze względu na swoją różnorodność i elegancję pasuje niemal do każdego wnętrza. Zastanawiasz się jednak, jak zadbać o to, aby Twoja drewniana podłoga cieszyła oczy i na lata pozostała piękna i świeża? Przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Używaj filcowych podkładek pod meble, strategiczne miejsca zabezpiecz matami chroniącymi przed ścieraniem, unikaj mycia na mokro, a przy wyjściu połóż wycieraczkę. Także codzienna pielęgnacja i odpowiednie środki do czyszczenia i konserwacji to podstawa zachowania dobrej kondycji drewnianych powierzchni.
Na rynku mnóstwo producentów oferuje swoje specjalistyczne środki przeznaczone do podłóg drewnianych. Do pielęgnacji powierzchni drewnianych profesjonaliści najczęściej proponują kilka płynów i koncentratów zamiast jednego – uniwersalnego. Kompleksowy pakiet środków obejmuje trzy lub cztery produkty stosowane w zależności od natężenia ruchu na użytkowanych podłogach lub Twoich własnych preferencji. W skład wzmiankowanego pakietu środków wchodzą preparaty do codziennej pielęgnacji, okresowej konserwacji, renowacji bądź wyłącznie do pierwszego użycia po odebraniu nowej podłogi lub do ponownego zastosowania dopiero po kilku latach. Podłogi lakierowane, olejowane, czy olejowane i utwardzane za pomocą UV posiadają specjalne, przeznaczone tylko dla nich, preparaty. Często koszt takiego kompletu osiąga pułap kilkuset złotych. To spory wydatek, jednakże w tym przypadku oszczędność może być złym doradcą, szczególnie jeśli jako zastępnika użyjemy tańszego płynu uniwersalnego.
Używając uniwersalnych płynów do mycia podłogi drewnianej, przyspieszasz proces starzenia się drewna, a także stopniowo naruszasz jego strukturę. Marketowe cuda miewają dwa oblicza. Albo zupełnie nie radzą sobie z trudnymi zabrudzeniami, albo czyszczą je tak dobrze, że efekt i blask są wręcz zdumiewające. Dużo niebezpieczniejsze dla Twojej podłogi są właśnie te środki, które w magiczny sposób doczyszczają wszystko. Już po kilkakrotnym zastosowaniu degradacja powłoki ochronnej może się okazać nieodwracalna. Najczęstszym objawem takiego stanu rzeczy są: trwałe odbarwienia albo efekt brudnej podłogi, kiedy uniwersalny preparat myjąco-zabezpieczający nawarstwi się, tworząc na powierzchni drewna grubą, nieestetyczną powłokę. Ponadto w trakcie renowacji podłogi drewnianej może okazać się, że ponowne jej polakierowanie będzie niemożliwe ze względu na zalegające w szczelinach resztki uniwersalnych środków do czyszczenia, które mogą uniemożliwić ponowne lakierowanie.
Warto zauważyć, że każda lakierowana powłoka posiada własną odporność na działanie zasad i kwasów. Profesjonalne środki pod względem składu są wyważone na tyle, aby nie naruszać powłoki lakieru chroniącej drewno. Często najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie materiałów polecanych przez producenta lakieru, który dobrze zdaje sobie sprawę z tego jak reaguje jego produkt na poszczególne substancje zawarte w środkach do czyszczenia. Jeśli masz problem z kupnem produktu danej marki, możesz porównać go pod względem składu z innymi i w ten sposób wybrać odpowiedni środek.
Niestety w przypadku środków do pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych jego cena ma bardzo duże przełożenie na jakość. Uniwersalne płyny do mycia podłóg bądź uniwersalne płyny do powierzchni drewnianych (czyszczące tak samo dobrze zarówno drewno lakierowane, jak i olejowane czy olejowane UV) mogą wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Przy częstym i długofalowym stosowaniu bardzo szybko zmienią Twoją piękną drewnianą podłogę w ruinę nadającą się jedynie do wymiany. Uniwersalny płyn do mycia, czyli wydawać by się mogło, najprostsze rozwiązanie, nie zawsze będzie najlepsze i wcale nie najtańsze, jeśli finalnie podliczmy skalę inwestycji w cyklinowanie i renowację lub całkowitą wymianę podłogi względem kosztu specjalistycznych produktów do drewnianych podłóg.
Źródło: https://dlapodlogi.pl/
0 Komentarzy