Zakup maszyn i urządzeń nie zawsze ma uzasadnienie ekonomiczne. W dzisiejszych czasach właściwie każdy rodzaj wyposażenia można wynająć bez utraty efektywności działania, a zwłaszcza opłacalności rozwiązania. Warto w tym miejscu wspomnieć o rosnącym zapotrzebowaniu na stacje wytwarzania sprężonego powietrza, które są coraz powszechniej stosowanym nośnikiem energii napędzającym np. maszyny wykorzystywane w procesach produkcyjnych.
Sprężarki przemysłowe – kosztowna inwestycja
Bez wątpienia stacja wytwarzająca sprężone powietrze to poważna inwestycja pochłaniające znaczne środki finansowe firmy. Dlatego powinien to być krok bardzo skrupulatnie przeanalizowany pod każdym kątem. Działalność produkcyjna jest obecnie dynamiczna oraz rozwojowa i wiąże się z koniecznością dostosowywania produkcji do wymagań rynku. Zakup na własność instalacji do zasilania sprężonym powietrzem powoduje, że zakład jest z tym wyposażeniem „związany”. Ewentualna odsprzedaż może przynieść znaczące straty. Dlatego tak ważne jest rozważenie możliwości wynajmowania sprężarki, zamiast jej definitywnego kupna.
Kiedy wynajem sprężarek jest opłacalny?
- W trakcie rozpoczynania działalności.
- Kiedy nie znamy docelowego zapotrzebowania na sprężone powietrze.
- Uruchomienie nowo zakupionej maszyny, która jest w fazie testów.
- Przejściowy wzrost zapotrzebowania na sprężone powietrze.
- Chęć skupienia swoich zasobów na podstawowej działalności przedsiębiorstwa (zlecenie kwestii związanej ze sprężarkami specjalistycznej firmie wynajmującej te urządzenia).
- Nie posiadamy wystarczających wolnych środków na inwestycje.
Sprężarki na wynajem – charakterystyka
Oczywiście tak, jak w przypadku zakupu, tak również przed wynajęciem musimy przeanalizować wymagania techniczne zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Współczesne firmy udostępniają szeroki wachlarz modeli, dzięki czemu każdy zakład powinien móc zaspokoić swoje potrzeby na sprężone powietrze. Na jakie cechy w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę podczas wynajmu?
Wydajność [m3/min] – instalacja sprężonego powietrza powinna przede wszystkim mieć zdolność do wytworzenia odpowiedniej ilości medium roboczego. Pokrycie zapotrzebowania może być realizowane przez jedno urządzenie bądź ich zespół.
Moc [kW] – ma bezpośrednie przełożenie na wydajność, więc powinna być ona na odpowiednio wysokim poziomie. Pamiętajmy jednak, że od niej zależy zużycie energii elektrycznej, a w efekcie wysokość rachunków za prąd.
Ciśnienie robocze [bar]
Wymiary sprężarki
System uzdatniania – instalacja do wytwarzania sprężonego powietrza to nie tylko sama sprężarka, ale także szereg dodatkowego wyposażenia, które odpowiada za oczyszczanie, odolejanie oraz osuszanie sprężonego powietrza, dzięki czemu jest ono zdatne do użycia w kolejnych procesach technologicznych. Wynajem powinien dotyczyć nie tylko sprężarki, ale także pozostałych urządzeń: separatorów cyklonowych, filtrów oraz osuszaczy.
Płynna regulacja wydajności pracy – jest to cecha niezwykle korzystna w kontekście codziennego użytkowania sprężarki. Zdolność sterowania prędkością obrotową sprężarki pozwala minimalizować zużycie energii elektrycznej, co przynosi wymierne korzyści finansowe w postaci niższych rachunków.
Automatyczny układ sterowania – warto wynająć sprężarkę, która posiada innowacyjny system regulowania pracą, co pozwala na monitorowanie, rejestrowanie oraz analizę podstawowych parametrów pracy. Pozwala to zoptymalizować funkcjonowanie urządzenia, a także obniżyć koszty oraz unikać awarii. Błyskawiczne ostrzeżenia o jakichkolwiek usterkach pozwala na szybkie ich usunięcie.
Podsumowując, wynajem sprężarek ma swoje uzasadnienie w określonych sytuacjach. Przed zakupem nowej instalacji warto przynajmniej rozważyć takie rozwiązanie ze względu na liczne korzyści, m.in.:
- brak dodatkowych kosztów eksploatacji;
- transport i podłączenie w cenie usługi;
- możliwość wliczania w bezpośrednie koszty;
- opcja rezygnacji z wynajmu w momencie, gdy sprężone powietrze nie będzie nam już potrzebne;
- dostosowanie mocy oraz wydajności instalacji do rzeczywistego zapotrzebowania.
Źródło: Almig – sprężarki powietrza
0 Komentarzy