Dolne miejsce Piramidy Zdrowego Żywienia nie należy już do owoców oraz warzyw. Ich miejsce zajęła aktywność fizyczna. Coraz więcej osób regularnie podejmuje aktywność fizyczną. Możliwości wyboru interesującej nas dyscypliny nie brakuje, a jedną z nich jest trening funkcjonalny. Zajęcia tego typu znajdziemy w ofercie klubów fitness i siłowni. Jaki jest jego cel?
Czym jest trening funkcjonalny?
Trening funkcjonalny w założeniu ma wykorzystywać ćwiczenia, które naśladują ruchy, które wykonujemy podczas codziennych czynności. Taki trening ma się przyczynić do wszechstronnego angażowania mięśni oraz stawów, czyli pracy całego ciała. Jest to trening wielostawowy oraz wielopłaszczyznowy, a także wykorzystujący tzw. czucie głębokie.
Ćwiczenia funkcjonalne przyczyniają się do znaczącej poprawy motoryki, wytrzymałości, stabilności oraz koordynacji. Są one stosowane nie tylko przez zawodowych sportowców wyczynowych, ale również amatorów, a także podczas sesji rehabilitacyjnych, mających na celu przywrócenie sprawności nerwowo-mięśniowej.
Trening funkcjonalny jest podzielony na kilka części, podczas których, przy pomocy odpowiednich przyrządów lub bez ich wykorzystania, wykonuje się określone ćwiczenia w jak największej liczbie powtórzeń. Przy wykonywaniu powtórzeń warto skupić się przede wszystkim na precyzji wykonania – brak dokładności jest z kolei najczęstszą przyczyną kontuzji. Na początek zaleca się, aby ćwiczenia trwały ok. 20 minut. Optymalny czas całego treningu to od 45 do 60 minut.
Zalety treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny niesie za sobą wiele różnorodnych korzyści, ponieważ do pracy angażujemy wszystkie grupy mięśniowe.
Główne zalety to m.in:
- kształtowanie sylwetki,
- wzmacnianie mięśni, w tym mięśni głębokich odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy ciała,
- w krótkim czasie możliwe jest zaangażowanie wielu grup mięśniowych,
- poprawa funkcji motorycznych,
- zmniejszenie ryzyka urazów poprzez naukę precyzji i techniki,
- zwiększenie ogólnej sprawności i gibkości,
- możliwość wykonywania go przez osoby w różnym wieku,
- poprawa wydolności organizmu oraz krążenia krwi,
- utrata kilogramów.
Jaki sprzęt będzie pomocny przy treningu funkcjonalnym?
Ten rodzaj aktywności fizycznej możemy wykonywać przy wykorzystaniu masy własnego ciała, wykonując standardowe ćwiczenia, tj. pompki czy przysiady. Do urozmaicenia i zwiększenia efektywności treningu warto posłużyć się jednak podstawowymi akcesoriami treningowymi. Zwykle nie wykorzystuje się tutaj maszyn stojących, które pozwalają pracować przeważnie tylko jednej grupie mięśniowej.
Najczęściej w klubach fitness lub na siłowniach podczas treningu funkcjonalnego stosuje się przyrządy takie jak:
- taśmy TRX,
- hantle,
- sztangi,
- kettlebells,
- piłki do ćwiczeń,
- piłki lekarskie,
- bosu.
Odpowiednio dobrane ćwiczenia wykonywane pod okiem osoby mającej w tym zakresie specjalistyczną wiedzę z pewnością przyczynią się do szybkiego zauważenie pierwszych efektów. Warto również pamiętać, że trening funkcjonalny nie jest celem sam w sobie. Pełni on rolę narzędzia, które ma pomóc nam w wypracowaniu konkretnych wyników, czyli poprawie koordynacji i zachowaniu sprawności na długie lata.
0 Komentarzy