Choć dla laika tkanina i dzianina są słowami traktowanymi jako synonimy, dla zawodowej krawcowej są to całkowicie odmienne wyroby włókiennicze. Mimo że mogą powstawać z tego samego rodzaju materiału np. bawełny, to różnią się przede wszystkim sposobem splatania nici, a co za tym idzie, odmiennie zachowują się podczas krojenia czy szycia, a finalnie – noszenia. Są więc wykorzystywane do różnych prac i należy to uwzględnić, zanim chwyci się za igłę i nici.
Czym jest dzianina?
Dzianina ma strukturę, na którą składa się tylko jedna nitka (lub kilka nitek zbitych w jedną grupę). Jest to tzw. przędza, którą tka się na krosnach. Taki materiał, jeśli dokładnie mu się przyjrzeć, przypomina nieco swetry dziergane na drutach. Z tego powodu materiał jest bardzo elastyczny i podatny na rozciąganie, a przez to również bardziej miękki i przyjemny w dotyku. Obecnie dzianiny są wykorzystywane do produkcji spodni dresowych czy T-shirtów, a także przytulnych pościeli. W zależności od tego, jak przebiega struktura dzianiny, rozróżnia się te rządkowe – inaczej zwane wątkowymi (np. dres czy dżersej) – oraz kolumienkowe określane też mianem osnowowych (np. trykot czy tiul).
Dzianina jest wyrobem włókienniczym, który nie wymaga podczas szycia uwzględnienia zapięć czy zaszewek, ponieważ rozciąga się i przez to bez problemu dopasowuje do sylwetki. Jednak jego podstawową wadą jest bardzo szybkie odkształcanie. Ponadto wymaga sporej wprawy w obsłudze maszyny do szycia, gdyż łatwo o nieregularne naciąganie podczas pracy, co finalnie powoduje nieestetyczne pofałdowania. Należy również pamiętać o zastosowaniu adekwatnych szwów elastycznych, które pomogą nadać wyrobom upragniony kształt.
Najpopularniejszymi dzianinami są:
- polar,
- neopren,
- dres,
- dżersej,
- lycra,
- interlock,
- pianka,
- siatka,
- ściągacz,
- single,
- tiul miękki.
Czym jest tkanina?
Na strukturę tkaniny składają się dwie nitki, przeplatające się ze sobą pionowo i poziomo: osnowa i wątek. Tkanina jest materiałem wyrabianym na maszynach dziewiarskich. Jest to materiał raczej sztywny i nierozciągliwy, ale dzięki temu również bardziej trwały – odporny na odkształcenia i zniszczenia. Z tej przyczyny współcześnie dodaje się do niego dodatkowe elastyczne włókna, które sprawiają, że finalnie wykonana z tkaniny odzież jest bardziej komfortowa w noszeniu. Niemniej podczas pracy z tego rodzaju wyrobem włókienniczym należy pamiętać o dodaniu tzw. luzu, czyli dodatkowych centymetrów, nieuwzględnionej we wzorze oraz wprowadzenie zaszewek i cięć, które dopasują szyte ubrania do sylwetki. Bez uwzględnienia tych elementów może okazać się, że trudno będzie przeciągnąć bluzkę przez szerokie barki, a spodnie wsunąć na uda.
Uwzględniając rodzaj splotów w tkaninie, wyróżnia się kilka jej podtypów: płócienna (np. flanela), skośna (np. gabardyna) oraz atłasowa (np. satyna).
Obecnie tkaniny wykorzystuje się bardzo często do szycia spodni typu rurki, koszuli slim czy legginsów.
Najpopularniejszymi tkaninami są:
- aksamit,
- flanela,
- jedwab,
- płótno,
- szyfon,
- flausz,
- gabardyna,
- kora,
- krepa,
- len,
- organza,
- satyna,
- sukno,
- sztruks,
- szyfon
- dżins,
- żakard,
- welur,
- żorżeta.
W mowie potocznej, a niejednokrotnie również w sklepach z materiałami, słowa dzianina i tkanina używane są zamiennie. Warto jednak uświadomić sobie podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma materiałami, szczególnie jeśli planuje się zlecenie pracy zawodowej krawcowej. Może bowiem okazać się, że upragnione spodnie zostaną wykonane z zamówionej dzianiny, a koszulki z tkaniny. W efekcie te pierwsze będą się rozciągać, a drugie ciasno przylegać do skóry.
0 Komentarzy