Z tym jak wygląda ustawowy porządek dziedziczenia spotykamy się raczej rzadko i nie jesteśmy w stanie wymienić najczęściej jak wygląda kwestia dziedziczenia poszczególnych osób. Raczej to intuicyjnie zakładamy, że ktoś dostanie lub nie dostanie spadku. Często jednak nie trzeba robić żadnych założeń, ponieważ okazuje się, że zmarły pozostawił po sobie testament.
W takiej sytuacji to kto będzie dziedziczył, określone jest właśnie w tym dokumencie. Czasami jednak nawet sporządzony testament nie będzie wpływał na krąg spadkobierców, z uwagi na to, że mógł zostać sporządzony z wadami, które dyskwalifikują go jako ważny. Często wady zawarte są w formie, co też nierzadko prowadzi do całkowitej nieważności.
Ścieżka dziedziczenia
Ustawa kodeks cywilny bardzo jasno określa kto i kiedy będzie dziedziczył. Warto przypomnieć, że spadkodawca może modyfikować ten krąg wyłączając poszczególne osoby w testamencie (tzw. testament negatywny), albo też rozporządzając na ich korzyść poszczególne części majątku. W takich wypadkach tylko co do części nieobjętej testamentem będzie zachodziło dziedziczenie ustawowe.
W pierwszej kolejności dziedziczyć będą małżonek i dzieci. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część małżonka nie może być mniejsza niż 1/4. Jeżeli dziecko nie żyje- jego część spadku w częściach równych otrzymują jego dzieci. Jeżeli dzieci i potomkowie ich nie żyją, do dziedziczenia dochodzi małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Małżonek nie może mieć w tej konfiguracji mniej niż 1/2 całego spadku. Oczywiście udziały spadkowe rodziców także podlegają dalszemu przekazaniu, jak w przypadku dzieci.
Jeżeli rodzice nie żyją- cały spadek przypada małżonkowi. Gdyby jednak i on nie żył, możliwe jest dziedziczenie dziadków. W razie śmierci jakiegokolwiek dziadka- jego część przejmują jego potomkowie. Gdyby i ich nie było- całość spadku może przejść w ręce pasierbów spadkodawcy, o ile są całkowitymi sierotami. W przeciwnym wypadku do dziedziczenia dojdzie Skarb Państwa lub gmina ostatniego zamieszkania spadkodawcy.
0 Komentarzy