Posiadacze domków jednorodzinnych, zarówno wolnostojących, jak i szeregowych, zwykle decydują się na ogrodzenie swojej posesji. Niezależnie od wybranego modułu ogrodzeniowego, dla rodziny posiadającej samochód, skuter czy rower najważniejszym elementem pozostaje jednak brama wjazdowa. W tym przypadku do wyboru mamy kilka różnych typów bram, a dobór właściwego modelu wymaga nieco wiedzy w tym zakresie. Ponadto, jeżeli chcemy na własną rękę zabrać się za montaż bram i ogrodzeń powinniśmy zgromadzić wszelki informacje na ten temat. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, prawdopodobnie lepiej będzie zlecić taką usługę profesjonalistom.
Przepisy prawne regulujące kwestię bram wjazdowych
Zanim rozpoczniemy montaż bram i ogrodzeń, powinniśmy zapoznać się z obowiązującymi przepisami (ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane). W tym przypadku jesteśmy zobowiązani m.in. do zachowania szerokości co najmniej 2,4 m światła bramy wjazdowej. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest jednak zamontowanie modelu o szerokości 4 m, gdyż dzięki temu z wjazdem na posesję nie będą miały problemu nawet samochody dostawcze czy maszyny budowlane. Jeżeli nasza działka znajduje się przy wąskiej ulicy, warto wypuścić naszą bramę poza jej granice. Należy wspomnieć, że przepisy prawa budowlanego zabraniają otwierania się bramy na zewnątrz naszej posesji. Progi w tego typu modułach nie mogą też uniemożliwiać wjazdu osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do wyboru bramy wjazdowej, warto przede wszystkim dokonać odpowiednich pomiarów. W przypadku bram dwuskrzydłowych maksymalna szerokość skrzydła wynosi bowiem aż 3 m.
Montaż bram rozwieranych
Bramy rozwierane stanowią tradycyjny typ bramy wjazdowej dostępnej w wersji jedno- i dwuskrzydłowej. Drugi model jest nieco wygodniejszy, ponieważ operowanie dwoma krótszymi, a przy tym lżejszymi wrotami jest poręczniejsze, niż w przypadku pojedynczego, ciężkiego skrzydła. Ciężar wrót również ma spore znaczenie, ponieważ bramy dwuskrzydłowe zazwyczaj nie wymagają potężnych zawiasów. Mają również mniejsze wymagania, jeśli chodzi o moc napędu zasilającego bramę. Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż bramy dwuskrzydłowej, powinniśmy wziąć pod uwagę kąt rozwierania się jej skrzydeł. Aby osiągnąć optymalny kąt 90-100°, należy uwzględnić ten aspekt jeszcze na etapie planowania ogrodzenia i lokalizacji bramy w jego linii. Po otwarciu skrzydła nie mogą bowiem wykraczać poza granice nasze działki. Instalacja napędu stanowi zdecydowanie najbardziej skomplikowany etap, jeżeli chodzi o montaż bramy dwuskrzydłowej. Moduł musi być dopasowany do wymiarów, ciężaru oraz prognozowanej intensywności pracy danej bramy. Jeżeli zamierzamy zamontować napęd w istniejącej już bramie wjazdowej, powinniśmy dodatkowo uwzględnić także jej stan techniczny. Najmniejszy błąd może bowiem negatywnie wpłynąć na funkcjonalność naszej bramy. W przypadku modeli rozwieranych należy przy każdym skrzydle zainstalować tzw. siłownik. W tym celu, aby przytwierdzić go do słupka bramy, korzystamy ze specjalnych uchwytów.
Montaż bram przesuwnych
Modele przesuwne są najlepszym rozwiązaniem dla stosunkowo niewielkich lub płytkich posesji, na których zwyczajnie nie ma miejsca na bramy dwuskrzydłowe. Typowy model składa się z pojedynczego skrzydła zawieszonego na wysięgniku. Porusza się ona tuż nad ziemią wzdłuż wewnętrznej strony ogrodzenia. Zazwyczaj dostępne są wersje szynowe oraz samonośne. Drugi typ wymaga użycia przeciwwagi, jako integralnej części konstrukcyjnej skrzydła bramy. Element ten dodatkowo wydłuża jej długość o mniej więcej 1/4. Jest jednak konieczny do zrównoważenia ciężaru bramy. Decydując się na montaż bram przesuwnych, należy uprzednio zaplanować również rozmieszczenie furtki. Montaż bram przesuwnych na własną rękę może okazać się problematyczny zwłaszcza na etapie instalacji automatyki.
Skuteczność samodzielnego montażu bramy wjazdowej uzależniona jest przede wszystkim od naszej wiedzy i posiadanych umiejętności. Realizacja takiego projektu zapewne będzie jednak bardzo pracochłonna. W wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z profesjonalnego serwisu, który wykona wszystkie niezbędne prace szybko i sprawnie.
0 Komentarzy