Użycie terminu zautomatyzowanego systemu ogrodniczy odnosi się do ogrodów, w których wszystkie lub większość czynności związanych z hodowlą jest wykonywanych z pomocą specjalnie zaprogramowanych urządzeń. Najbardziej powszechnym elementem uprawy, który jest wspierany przez wykorzystanie zaawansowanych systemów elektronicznych jest nawadnianie, a uściślając np. nawadnianie kroplowe. Jednak inne elementy uprawy ogrodu mogą być również zautomatyzowane – mowa w tym miejscu na przykład o kontroli wilgotności, oświetlenie, temperaturę, zastosowanie nawozów i wiele innych.
Ogrodnicy muszą podjąć wiele kroków, aby odpowiednio zadbać o swoje rośliny. Koniecznie jest zapewnienie odpowiednich ilości wody w konkretnych godzinach. Ważne jest również to, aby gleba była odpowiednio użyźniona, tak żeby dostarczała wystarczających składników odżywczych dla zdrowego wzrostu roślin. Należy też upewnić się, że rośliny mają odpowiednie oświetlenie, które pomoże im odpowiednio rosnąć. Wszystkie te elementy wymagają czasu i wysiłku, a zautomatyzowany system ogrodniczy może przynieść nam ich znaczące oszczędności.
Co możemy regulować wykorzystując akcesoria automatyzujące prace ogrodowe?
Niektóre przykłady automatyzacji pracy ogrodowych w szklarniach lub w domowych uprawach to:
● kontrola wilgotności,
● kontrola temperatury,
● kontrola odżywiania/nawodnienia,
● kontrola oświetlenia.
W zależności od budżetu i wymaganej złożoności systemy te można włączać i wyłączać ręcznie i łączyć z dodatkowym oprogramowaniem, aby stworzyć w pełni zautomatyzowany mechanizm, zapewniający dostarczenie wszystkich niezbędnych składników naszym roślinom. Jednak wzrost kosztów jest bezpośrednio skorelowany ze złożonością tychże zautomatyzowanych systemów ogrodniczych.
Przykłady urządzeń
Wśród wielu urządzeń pomagających zautomatyzować uprawę roślin wyróżniają się między innymi: cyfrowe regulatory wilgotności, które mimo tego, że są proste w obsłudze to regulują w pomieszczeniu wilgotność za pomocą wentylatora.
Na rynku znajduje się między innymi szeroki wybór cyfrowych regulatorów temperatury, które też regulują obroty wentylatorów promieniowych wciągających powietrze, jak i wyciągających.
W automatyzacji hodowli roślin pomogą też kontrolery wentylatora, które pozwalają na regulację każdego typu tego rodzaju urządzeń. Zapewniają kontrolę temperatury w pomieszczeniu, utrzymując stały przepływ powietrza przez cały czas.
Dodatkowo szyny do przesuwania oświetlenia pozwolą regulować ilość światła, która dociera do naszych roślin i zapewni im odpowiednie warunki do wzrostu.
Mając na uwadze sprzęty dostępne na rynku warto przejrzeć listę sposobów automatyzacji zadań ogrodniczych. Zwróć uwagę na problemy, z którymi zmagasz się najbardziej. Wykorzystanie nowoczesnych urządzeń pozwoli na automatyzacje domowej hodowli roślin, jej usprawnienie i zapewnienie naszym kwiatom wszystkich kluczowych składników do wzrostu.
Inspiracja: Growtent.pl – hps lampa
0 Komentarzy