Zaopatrzenie się w wysokiej jakości sprężarki powietrza stanowi pierwszy krok dla firm, które potrzebują dużych ilości sprężonego powietrza. Oprócz tego musimy dowiedzieć się, w jaki sposób możemy poprawić wydajność naszych kompresorów. W przeciwnym razie będziemy ponosić o wiele większe koszty, niż jest to konieczne.
Analiza jako narzędzie poprawiania efektywności sprężarki
Jeżeli pragniemy poprawić wydajność naszych sprężarek, musimy przeanalizować cały system sprężonego powietrza. Tutaj z pomocą przychodzą takie narzędzia jak BOGE AIReport oraz BOGE Compressor Sizing Tool (CST). To drugie rozwiązanie pozwoli nam zanalizować takie dane jak temperatura, ciśnienie oraz przepływ powietrza. Dzięki temu możemy obliczyć rzeczywiste koszty generowane przez nasze sprężarki tłokowe podczas produkcji sprężanego powietrza. Z kolei BOGE AIReport umożliwia skuteczne zidentyfikowanie słabych punktów w naszej instalacji. Jest to możliwe, gdyż porównujemy ze sobą zużycie energii oraz wartość wyjściową. Szybko odkryjemy, czy nasza sprężarka działa efektywnie. Dobrym pomysłem jest także przeprowadzenie analizy naszego zapotrzebowania na sprężone powietrze. Chodzi mianowicie o to, jaką wydajnością cechuje się nasza instalacja. Wydajność przewyższająca zapotrzebowanie przekłada się na powstawanie zbędnych kosztów. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w sprężarki zmiennoobrotowe (VSD). Będą one pracować zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem na sprężone powietrzem w naszym zakładzie produkcyjnym.
Regularna i szczegółowa konserwacja przekłada się na lepsze wyniki sprężarek
Standardowym rozwiązaniem w zakresie konserwacji maszyn przemysłowych jest stosowanie systemu rutynowych przeglądów zgodnych z ustalonym uprzednio planem. Przedsiębiorcy zainteresowani poprawą wydajności swojej instalacji sprężania powietrza powinni skorzystać z alternatywnej opcji. Mamy tu na myśli to, aby firmowe sprężarki śrubowe były serwisowane w oparciu o analizę stanu. Wymaga to stałego monitorowania stanu wszystkich części eksploatacyjnych urządzenia. System jest odpowiedzialny za wykrycie, kiedy konieczna jest wymiana części. Jest to doskonała metoda na ograniczenie kosztów konserwacyjnych. Nową cześć zakupimy dopiero wtedy, gdy zaistnieje rzeczywista potrzeba.
Zdalny monitoring oraz skuteczny system odzysku ciepła
Szukając sposobów na poprawę efektywności instalacji sprężonego powietrza, warto zainwestować w system zdalnego monitoringu. Jeżeli poprawnie wdrożymy taki system, to z pewnością ograniczymy liczbę nieplanowanych przestojów oraz koszty serwisowania sprężarek. Dobrym przykładem urządzenia umożliwiającego zdalny monitoring i sterowania systemem sprężonego powietrza jest BOGE Airstatus. Za jego pomocą możemy jednocześnie obsługiwać aż 32 sprężarki niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Wysoki procent energii pobieranej przez sprężarki zostaje zamieniony na ciepło, które następnie zostaje utracone. Z kolei inteligentny system odzysku ciepła, taki jak BOGE Duotherm, pozwoli odzyskać ponad 90% generowanego ciepła. Następnie możemy użyć go w dowolnym celu. Takie działanie doskonale wpisuje się w obecny trend optymalizowania efektywności energetycznej.
Istnieje wiele sposobów pozwalających usprawnić nasze sprężarki olejowe. Nie musimy jednak samodzielnie zastanawiać się nad tym, które z nich najbardziej nam się przydadzą. Znacznie łatwiej jest skorzystać z pomocy ekspertów. Wystarczy skontaktować się z renomowaną firmą, która oferuje usługi oraz produkty z zakresu sprężania powietrza. Warto także zatrudnić specjalistę, który będzie pracował na miejscu instalacji. Jest to dobre rozwiązania dla firm, które chcą poprawić niezawodność i elastyczność dostaw.
0 Komentarzy