W dobie ogólnej dostępności internetu stał się on narzędziem komunikacji, bez którego ówcześnie nikt nie wyobraża sobie życia. Mimo, że korzystanie z szerokich zasobów internetu czy surfowanie po różnego rodzaju portalach społecznościowych samo w sobie nie jest złe, problem zaczyna się w momencie, kiedy to czujemy potrzebę ciągłego „zaglądania” na różnego rodzaju strony internetowe, profile, czy odwiedzanie witryn internetowych.
Problem ten rozpowszechnia się przede wszystkim z ogromnym impetem wśród dzieci i młodzieży, które szybko uzależniają się od komputera i wszelakich dóbr internetowych. Uzależnienie od komputera i internetu jest częstym zjawiskiem, dotykających ogromne grono dzieci, niezależnie od miejsca zamieszkania, czy sposobu wychowania. Jest to bez wątpienia uzależnienie niebezpieczne, które może prowadzić do wielu, przykrych konsekwencji.
Uzależnienie dziecka od komputera – jak temu zapobiegać?
Uzależnienie od komputera, które dotyka dzieci w każdym wieku jest zjawiskiem, z którym bez wątpienia ciężko walczyć. Należy jednak pamiętać, że znacznie łatwiej jest mu zapobiegać, niż leczyć. Chcąc uniknąć uzależnienie warto zwrócić uwagę na reakcje i zachowanie naszego dziecka w momencie, gdy nie ma dostępu do komputera czy internetu – jeśli nasze dziecko w momencie odcięcia od wirtualnej rzeczywistości przejawia zachowania agresywne. jest apatyczne, nie chce z nikim rozmawiać bardzo prawdopodobne, że doszło do uzależnienia.
W sytuacjach takich nie należy reagować impulsywnie, czy agresywnie – terapię rozpocząć możemy od spokojnej rozmowy z dzieckiem, dotyczącej tego, jak wiele daje mu korzystanie z komputera i internetu. W sposób stopniowy możemy wprowadzać codzienne ograniczenia korzystania z komputera – z początku mogą to być 3 godziny dziennie, a z tygodnia na tydzień należy delikatnie zmniejszać „dawkę” czasu, w którym nasze dziecko może oddawać się komputerowej zabawie.
W sytuacji, kiedy nasze dziecko staje się agresywne i na brak możliwości skorzystania z komputera reaguje płaczem, czy krzykiem, niezbędne będzie podjęcie leczenia – warto wybrać się z naszą pociechą do terapeuty, który ustali dalszy program i tok leczenia uzależnienia.
0 Komentarzy