Wakacje, to czas odpoczynku, dobrej zabawy i spotkań towarzyskich. To również czas odprężenia i relaksu, któremu może towarzyszyć lampka wina. Jakie wino wybrać w ten ciepły, letni okres? Białe, czerwone, różowe, wytrawne, słodkie, merlot, cabernet sauvignon czy malbec – wybór jest ogromny.
Wino na upalny dzień
Wysoka temperatura, mocno grzejące słońce i wilgotne powietrze, nie zachęcają do picia ciepłych trunków. Wino serwowane w temperaturze pokojowej również nie będzie dawało przyjemności. Dlatego w taki upalny dzień, dobrze jest wybrać trunki, które można (a nawet trzeba dla wydobycia głębi smaku i świeżości) podawać schłodzone. Do takich należą wina białe i różowe, a także musujące.
Najniższą temperaturę powinny mieć wina musujące (około 8°C). Nie tylko temperatura tego trunku wpływa na orzeźwienie, ale również bąbelki i kwasowość. Takie wino powinno być lekkie i zawierać mało alkoholu. Można wybrać wina spumante, czyli w pełni musujące jak cava albo frizzante z niską zawartością dwutlenku węgla. Ważne by wino było „młode” i nie leżakowało zbyt długo, ponieważ wtedy mimo lepszego smaku i aromatu, robi się „ciężkie” i nie pasuje do letnich, słonecznych klimatów.
Ta sama zasada dotyczy win różowych. Najlepiej pić je dobrze schłodzone (10-12°C). W czasie upałów najlepsze są te z małą zawartością alkoholu. Wino różowe, pomimo iż powstaje podobnie jak czerwone (najczęściej w skutek zgniecenia owoców i maceracji ich ze skórką) uchodzi za wino lżejsze, idealne na piknik lub wakacyjną imprezę. Z zasady powinno być lekkie i orzeźwiające, owocowe i kwaskowe w smaku, o delikatnym, kwiatowym zapachu. Dobrej jakości różowe wina to, na przykład te z oznaczeniem cotes de provence – wina z Prowansji.
Niektóre czerwone wina również można podawać schłodzone. Dotyczy to głównie trunków, które powstały w pełnych słońca, ciepłych regionach. Dobrze sprawdzają się wina dolcetto, barbera czy delikatna valpolicella. Również niektóre pinot noir można pić z przyjemnością w upalne dni. Temperatura serwowania to 10-16°C.
Do wybrania odpowiedniego wina potrzebna jest wiedza. Największą posiada profesjonalny sommelier.
Kim jest profesjonalny sommelier?
Sommelier to specjalista w dziedzinie wiedzy o winach, doradca w ich zakresie lub kelner, który potrafi odpowiednio podać ten trunek. Sommelier powinien znać się na szczepach (rodzajach winogron użytych do produkcji wina), np. cabernet saugvinion, merlot lub chardonnay. Znać różnicę między nimi. Potrafić rozpoznawać konkretne regiony, w których produkuje się wina. Posiadać wiedzę o tym, że z tego samego szczepu, w różnych regionach świata, może powstać wino o zupełnie innych walorach. Profesjonalny sommelier powinien również wiedzieć, że wino produkowane w tych samych warunkach, w danym roku smakuje inaczej, niż w innym (ze względu na pogodę i ilość słońca). Smak wina z konkretnego roku i miejsca, nie powinien być dla niego tajemnicą.
Gdzie zdobyć wiedzę profesjonalnego sommeliera?
Dobrym kierunkiem jest kurs sommelierski. To właśnie tam można dużo dowiedzieć się na temat produkcji wina, jego rodzajów, sposobów podawania i innych ciekawostkach. Poznaną wiedzę można wykorzystać w pracy (każdy sprzedawca win, powinien mieć informacje na temat tego, co sprzedaje). Kurs sommelierski jest dobrym wyborem również dla pasjonatów wina, chcących poszerzyć swoją wiedzę, a co za tym idzie stać się członkiem elitarnej grupy znawców.
Świat win jest szeroki i bardzo różnorodny. Warto go poznać, by dokonywać jak najlepszych wyborów, cieszyć się smakiem i odkrywać zaskakujące tajemnice tego trunku.
0 Komentarzy