Sprężarki bezolejowe są szczególnie przydatne w aplikacjach, gdzie czystość sprężonego powietrza jest krytyczna. Jeśli produkcja w Twoim zakładzie wymaga zastosowania sprężonego powietrza o klasie czystości 0, rozważ zakup kompresora bezolejowego. Z tego artykułu dowiesz się, gdzie stosuje się kompresory bezolejowe i jakie są ich zalety.
W jakich branżach korzysta się ze sprężarek bezolejowych?
Sprężarki bezolejowe znajdują zastosowanie w wielu branżach, gdzie czystość sprężonego powietrza jest kluczowa lub istnieje ryzyko zanieczyszczenia produktu cząstkami oleju. Sprężarki bezolejowe wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie zanieczyszczenia sprężonego powietrza będą negatywnie wpływać na jakość wytwarzanych produktów zarówno pod względem sanitarnym, jak i funkcjonalnym.
W przemyśle spożywczym, gdzie produkcja żywności i napojów odbywa się w kontrolowanych warunkach sanitarnych, sprężarki bezolejowe są niezbędne do dostarczania sprężonego powietrza bez ryzyka zanieczyszczenia produktów olejem. Podobnie jest w branży farmaceutycznej, gdzie zastosowanie czystego, wolnego od cząstek oleju sprężonego medium jest kluczowe dla przydatności leków i wyrobów farmaceutycznych do spożycia. W przemyśle medycznym i stomatologicznym np. przy produkcji gazów medycznych konieczne jest zastosowanie kompresorów bezolejowych, które zasilą sprzęt medyczny, taki jak respiratory czy narzędzia stomatologiczne.
Sprężarki bezolejowe stosuje się również w branżach, gdzie czystość medium ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności wytwarzanych produktów. Dotyczy to szczególnie przemysłu elektronicznego np. przy produkcji mikroprocesorów i układów scalonych czy przemysłu optycznego, gdzie mikroskalowa nierówność spowodowana zanieczyszczeniem będzie powodować niezdatność produktu do użytku. Kompresory bezolejowe są także niezastąpione w laboratoriach chemicznych, gdzie kluczowy jest brak ryzyka zanieczyszczenia substratów i związków chemicznych. Kompresory bezolejowe stosowane są również w branży energetycznej, tekstylnej czy w przemyśle lotniczym i kosmicznym.
To tylko kilka przykładów branż, w których sprężarki bezolejowe są niezbędne ze względu na konieczność utrzymania czystości sprężonego powietrza i zapobiegania zanieczyszczeniom olejami. Jednak warto zauważyć, że sprężarki bezolejowe mogą być stosowane również w innych sektorach, gdzie czystość powietrza jest kluczowa.
Cechy sprężarki bezolejowej
Sprężarki bezolejowe to rodzaj kompresorów, w których nie używa się oleju jako medium smarującego w procesie sprężania powietrza. Sprężarki bezolejowe są stosowane w miejscach, gdzie istnieje konieczność wydajnego sprężania powietrza, które nie będzie zanieczyszczone cząsteczkami olejowymi.
Najważniejszą cechą sprężarki bezolejowej jest brak konieczności stosowania oleju jako medium smarującego w procesie sprężania powietrza. Zamiast tego wykorzystuje się technologie i materiały, które minimalizują zużycie oleju lub go eliminują. Często jest to wtrysk wody oraz zastosowanie powłok teflonowych zapewniających odpowiednią szczelność i minimalne tarcie. W efekcie kompresory bezolejowe dostarczają medium robocze o minimalnym stopniu zanieczyszczenia, dzięki czemu może być ono zastosowane w procesach związanych z produkcją żywności, w przemyśle farmaceutycznym czy w elektronice.
Zaletą kompresorów bezolejowych jest łatwa obsługa i konserwacja. Urządzenia te są zwykle prostsze w obsłudze i konserwacji niż ich olejowe odpowiedniki. Nie ma konieczności regularnej wymiany oleju ani monitorowania poziomu oleju. Sprężarki bezolejowe mają również mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Brak kondensatu wodno-olejowego, który trzeba poddawać profesjonalnemu uzdatnieniu oraz ryzyka wycieku oleju powoduje, że są one mniej szkodliwe dla otoczenia. Co więcej, kompresory bezolejowe zazwyczaj są tańsze w eksploatacji, niż ich olejowe odpowiedniki. Prostsza konserwacja przekłada się na jej niższe koszty, a brak konieczności wymiany oleju i uzdatniania kondensatu wodno-olejowego znacząco obniża koszty eksploatacyjne.
Współczesne, nowoczesne kompresory bezolejowe to także urządzenia zapewniające wysoką wydajność sprężania powietrza oczekiwaną trwałość. Kompresory tego typu gwarantują również cichszą pracę, co nie jest bez wpływu na warunki pracy w zakładach, gdzie są wykorzystywane.
źródło: Czemar kompresory
0 Komentarzy