Sztuka uliczna, znana również pod nazwą graffiti, potrafi być piękna, gdy jest przemyślana i trafia na przeznaczoną dla tego typu sposobów ekspresji powierzchnię. Niestety częściej jednak spotykamy się nie z planowanym i zamówionym arcydziełem, a niefrasobliwymi wprawkami, polegającymi na pokrywaniu malunkami powierzchni, których właściciele nie życzą sobie tego typu ozdób.
Na szczęście istnieją sposoby na to, by zabezpieczyć budynek przed niechcianymi malowidłami, a jeśli jest już za późno – znane są równie skuteczne metody na usuwanie graffiti.
Zabezpieczanie powierzchni przed niechcianymi malunkami
Jeśli nie chcemy, by ściany naszych budynków pokryte zostały niepożądanymi malowidłami najlepszym wyjściem będzie zabezpieczenie przeciwko graffiti.
W roli zabezpieczenia przeciwko graffiti najczęściej używa się tak zwanej powłoki antygraffiti. Jeśli osoby postronne mogą mieć dostęp do elewacji na różnych jej wysokościach, warto rozważyć położenie takiej powłoki na całej wysokości elewacji. Jeśli jednak w wypadku danego budynku nanosić malunki można tylko z poziomu ziemi lub ewentualnie przenośnego podwyższenia, typu drabina – poleca się położenie powłoki do wysokości 4 metrów i takie zabezpieczenie powinno być wystarczające.
Sposób nakładania powłoki uzależniony jest od rodzaju powierzchni, jaką chcemy w ten sposób zabezpieczyć. Należy się jednak przygotować na konieczność położenia kilku warstw powłoki. Do bardzo chropowatych powierzchni będziemy musieli użyć metody natryskowej.
Jak właściwie działa taka powłoka? Ponownie wiele zależy od powierzchni. Niestety powłoka nie jest w stanie uniemożliwić naniesienia malunku na elewację, ale za to umożliwia bardzo łatwe usuwanie graffiti. W przypadku elewacji niezabezpieczonej powłoką, barwnik z farb wchodzi w reakcję z tynkiem i to właśnie wskutek tego procesu graffiti zostaje trwale naniesione na ścianę budynku. Jeśli jednak budynek został zabezpieczony powłoką antygraffiti, malowidło reaguje właśnie z nią i całość można zmyć przy pomocy wody.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku powierzchni gładkich, takich jak szkło czy przestrzenie wykonane z tworzywa sztucznego. Niektóre powłoki tworząc na takich powierzchniach warstwy ochronne sprawiają, że farba nie osadza się na obiekcie, czyniąc wykonanie graffiti trudnym lub wręcz niemożliwym. Barwnik skupia się w krople i plamy, które łatwo dają się usunąć. Pamiętać należy o tym, by po każdym czyszczeniu położyć nową warstwę powłoki.
Jak usunąć graffiti ze ściany?
Jeśli jednak graffiti znalazło się na ścianie zanim zdążyliśmy położyć na niej powłokę zabezpieczającą – nie wszystko stracone. Istnieje kilka metod usuwania malunków ze ścian. Najpopularniejsze środki do usuwania graffiti to:
- płyn do usuwania graffiti,
- żel do usuwania graffiti,
- ściereczki do usuwania graffiti.
Każdy z tego typu produktów nadaje się do usuwania malowideł wykonanych farbami w aerozolu lub przy pomocy wodoodpornych markerów. W zależności od składu i mocy produktu sprawdzą się na różnych powierzchniach. Jedne spisują się dobrze przy usuwaniu graffiti z wagonów kolejowych, ekranów akustycznych, znaków drogowych i ławek, inne przeznaczone są do czyszczenia elewacji i murów.
Najlepszym sposobem na uchronienie się przed niechcianymi malunkami jest więc zabezpieczenie powierzchni powłoką antygraffiti. Utrudnia ona położenie malunku i jest w stanie zniechęcić wandali do zostawiania śladów na danej elewacji. Jeśli jednak malowidło znajdzie się na budynku szybciej niż warstwa ochronna, to również istnieją proste sposoby na usuwanie graffiti.
0 Komentarzy