Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Zanim otrzymasz klucze do własnego M, musisz dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest podpisanie umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości. Co to za dokument? Jakich informacji nie może w nim zabraknąć? Kto ponosi koszty jej zawarcia?
Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości – co to? Jakie informacje muszą się w niej znaleźć?
Umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości to dokument, który przenosi własność nieruchomości ze sprzedającego na kupującego. Jest ona zawierana w formie aktu notarialnego, co zabezpiecza interesy stron. Notariusz nie tylko czuwa nad tym, aby zapisy umowy przyrzeczonej zgadzały się z kodeksem cywilnym, ale również weryfikuje stan prawny nieruchomości, np. pod kątem dysponowania przez sprzedawcę prawem własności do niej czy też ewentualnego zadłużenia lokalu.
Umowę przyrzeczoną sprzedaży nieruchomości najczęściej podpisuje się w terminie wskazanym przez strony w umowie przedwstępnej. Jeżeli nie zostanie on określony, polskie prawo daje zainteresowanym rok na zawarcie umowy przyrzeczonej. Jeśli do tego nie dojdzie, wówczas zapisy umowy przedwstępnej wygasają.
Co ważne, jeżeli nabywca chce kupić nieruchomość na kredyt hipoteczny, podpisanie umowy przyrzeczonej jest konieczne. Inaczej bank nie udzieli wsparcia finansowego i nie przeleje środków pieniężnych.
Jakie informacje powinna zawierać umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości?
Żeby umowa przyrzeczona sprzedaży nieruchomości była ważna i zgodna z prawem, musi zawierać pewne stałe elementy, takie jak:
- dane dotyczące stron umowy,
- przedmiot umowy i treść zobowiązania,
- termin realizacji zobowiązania,
- kwotę, za jaką nabywca kupuje nieruchomość (wraz z informacją o wpłaconym wcześniej zadatku lub uiszczonej zaliczce).
Zawierana z deweloperem umowa przyrzeczenia sprzedaży nieruchomości ustanawia również odrębną własność lokalu mieszkalnego, a także udział w gruncie, na którym został wzniesiony budynek. Udział ten jest przypisany do mieszkania.
Kto ponosi koszty zawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości?
W treści dokumentu powinna znaleźć się również informacja na temat tego, która ze stron ponosi koszty związane z zawarciem umowy. Składają się na nie:
- opłaty sądowe,
- wynagrodzenie dla notariusza,
- podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).
Jeżeli jedną ze stron transakcji jest deweloper, wówczas kupujący jest zwolniony z podatku PCC, a pozostałymi kosztami sprzedawca i nabywca dzielą się zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Co ważne, stroną umowy przyrzeczonej może być również osoba prywatna. Jest tak wówczas, gdy nieruchomość jest kupowana na rynku wtórnym. Wówczas to na nabywcy ciąży obowiązek uiszczenia kosztów zawarcia umowy.
Co zrobić, gdy strona uchyla się od podpisania umowy przyrzeczonej?
Zdarza się, że jedna strona uchyla się od – określonego w umowie przedwstępnej – podpisania umowy przyrzeczonej i finalizacji transakcji kupna-sprzedaży. Wówczas druga ma prawo zażądać podpisania umowy lub wypłaty odszkodowania na drodze sądowej. Co ważne, ewentualne roszczenia majątkowe z tytułu niezawarcia umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości upływają po 12 miesiącach, licząc od dnia, w którym minął umówiony termin jej podpisania.
Żeby uniknąć problemów, zapisy dotyczące ewentualnego odszkodowania warto zawrzeć w umowie przedwstępnej. Najlepiej przy okazji określania terminu, w którym ma dojść do podpisania umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości.
Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Zawarcie umowy przyrzeczonej sprzedaży nieruchomości jest jednym z ostatnich kroków na drodze do własnego M. Zanim jednak podpiszesz dokumenty, uważnie przyjrzyj się wszystkim zapisom. To, że czuwa nad nimi także notariusz, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności za weryfikację informacji. Dzięki temu unikniesz kłopotów w przyszłości.
źródło: SŁAWBUD Developer Łomianki
0 Komentarzy