Słuch to jeden z kluczowych zmysłów człowieka, który pozwala nam w pełni korzystać z życia społecznego. Narażenie na hałas przez całe życie wpływa jednak negatywnie na jego kondycję. Częste przebywanie w głośnym otoczeniu może spowodować z czasem utratę słyszalności niektórych dźwięków. Dodatkowo na pojawienie się uszkodzeń wpływ mają także wiek i predyspozycje genetyczne.
Czym właściwie jest badanie słuchu?
W większości gabinetów audiologów lub protetyków słuchu wykonuje się badanie słuchu składające się z kilku elementów. Badanie zawiera wypełnienie odpowiedniego kwestionariusza w celu zebrania informacji o pacjencie oraz wykonanie testów audiometrycznych (badań z wykorzystaniem audiometru tonalnego i testów słyszalności mowy). Badanie takie może zawierać inne testy i aspekty, takie jak tympanogram, który mierzy ciśnienie w przewodzie słuchowym lub otoskopię, podczas której protetyk słuchu fizycznie obserwuje wnętrze uszu. Obserwując uszy, protetyk słuchu może stwierdzić czy przyczyną ubytku słuchu może być płyn w uszach lub nadmierne gromadzenie się woskowiny.
Czego można się spodziewać podczas badania?
Cały proces badania słuchu powinien zająć od około 30 minut do 1 godziny i jest bezbolesny. Najczęściej pierwszym etapem jest wypełnienie kwestionariusza dotyczącego pacjenta – pozwoli on zebrać niektóre z informacji i da wyobrażenie o tym, jak różne czynniki mogły wpłynąć na słuch. Wykonywane są również testy audiometryczne wykorzystujące czyste tony odtwarzane na różnych poziomach decybeli bezpośrednio do uszu. Badanie wykonuje protetyk słuchu, a wyniki badań dostarczają mu bardzo szczegółowych informacji na temat typów dźwięków i częstotliwości, przy których narażono słuch na największe uszkodzenia. Protetyk słuchu może również wykonać test słyszalności mowy. Aby go przeprowadzić, protetyk słuchu użyje specjalnych list zawierających specyficzne wyrazy, które pomagają zorientować się, z jakimi częstotliwościami pojawiają się trudności. Tympanogram to kolejny test, który można wykonać podczas badania słuchu. Mierzy wskaźniki błony bębenkowej i daje dobry obraz tego, czy istnieje perforacja błony bębenkowej. Przyczyną perforacji błony bębenkowej jest zwykle uraz lub infekcja.
Utrata słuchu a aparat słuchowy
Utrata słuchu zwykle następuje stopniowo, ale niekiedy ma przebieg gwałtowny – często z powodu takich sytuacji, jak infekcje, problemy z uchem wewnętrznym czy choćby zbyt długa ekspozycja na głośne dźwięki. Chociaż istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do problemów ze słuchem, to hałas jest jedną z najczęstszych przyczyn. Stereocilia to mikrowłoski w uchu wewnętrznym, które wibrują i przesyłają informacje do układu nerwowego. Z biegiem czasu i wraz z narażeniem na hałas, te mikrowłoski ulegają zniszczeniu, a ucho traci zdolność wysyłania wyraźnych sygnałów do nerwu słuchowego. Protetyk słuchu jest w stanie określić czy aparat słuchowy może pomóc, a jeśli tak, to jaki typ urządzenia będzie najlepszy.
Ponieważ zwykle utrata słuchu ma charakter stopniowy, trudno samodzielnie stwierdzić, że z naszym słyszeniem dzieje się coś niedobrego. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości lub sugestie ze strony otoczenia, warto zdecydować się na przeprowadzenie badania słuchu. Pozwoli ono wcześnie wykryć zmiany i podjąć stosowne kroki poprawiające komfort Twojego życia.
0 Komentarzy