Prace na wysokości są zajęciem, które niesie za sobą pewne ryzyko. Ponadto nie każdy może wykonywać takie prace. Z pewnością przeciwwskazaniem jest lęk wysokości, ale także niektóre problemy zdrowotne. Warto więc wiedzieć, jacy pracownicy mogą zostać oddelegowani do pracy na wysokości, a następnie odpowiednio ich zabezpieczyć przed upadkiem. Na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz sprzętu asekuracyjnego. Trzeba jednak wiedzieć, jak trafnie go wybrać, czego od niego oczekiwać, a także jak skutecznie użytkować, by rzeczywiście ochrona osób pracujących na wysokości była skuteczna.
Kto może podjąć pracę na wysokości?
Pracownik wykonujący swoje obowiązki na wysokości powinien posiadać nie tylko ważne badania lekarskie i niezbędne szkolenia, ale także musi mieć pewne predyspozycje i cechy osobowościowe. Najważniejszą oraz podstawową cechą takiego pracownika jest brak lęku wysokości. Przypadłość ta w niektórych przypadkach potrafi działać iście paraliżująco, dlatego należy ją uwzględnić przy rozdzielaniu obowiązków. Bardzo cenną cechą w pracy na wysokości jest także opanowanie i zdolność do zachowania zimnej krwi nawet w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Cechy te zwiększają nie tylko bezpieczeństwo samego pracownika, ale także osób w jego otoczeniu. Z pracy na wysokości wykluczone są także osoby mające problemy z używkami, szczególnie z alkoholem. Niektóre używki i leki psychoaktywne zaburzają percepcję oraz równowagę. W przypadku pracowników stosujących takie substancje należy wykluczyć ich z wykonywania prac na wysokościach.
Kursy dla pracowników wysokościowych
Pracownicy wysokościowi, czyli ci, którzy wykonują prace na wysokościach, powinni przejść także niezbędny kurs, jaki nadaje stosowane uprawnienia. Szkolenia te nazywane są kursami alpinizmu przemysłowego. Pracownik może wybrać się na taki kurs z własnej inicjatywy lub też może zostać skierowany na niego przez pracodawcę. Kursy te są szeroko dostępne na terenie całego kraju w licznych ośrodkach szkoleniowych. Całe szkolenie podzielone jest na blok teoretyczny i blok praktyczny. Pozwala to na wszechstronne przygotowanie kursantów do odpowiedzialnej i bezpiecznej pracy na wysokościach. Kursy mogą być także wysoko specjalistyczne oraz nakierowane na konkretny rodzaj pracy na wysokości: na przykład kurs do prac na konstrukcjach kratowych, kurs do prac na słupach żerdziowych, kurs do pracy na dachach płaskich lub lekko nachylonych, kurs do prac na drzewach oraz kurs technik liniowych. Ich dostępność różni się w zależności od konkretnego ośrodka szkoleniowego.
Sprzęt asekuracyjny w pracy na wysokościach
Sprzęt asekuracyjny jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie robotników pracujących na wysokości. Jest on nie tylko wygodny dla samego pracownika, ale przede wszystkim wysoce skuteczny w zapobieganiu upadkom z wysokości. Spośród sprzętu asekuracyjnego do wyboru są szelki bezpieczeństwa, uprzęże alpinistyczne, amortyzatory, linki, zatrzaśniki i urządzenia samoblokujące, a także całe zestawy asekuracyjne. Szelki bezpieczeństwa stanowią absolutną podstawę w ochronie pracowników pracujących na wysokości. Zakłada je każdy pracownik wysokościowy, a potem do nich mocowane są kolejne elementy zabezpieczenia. Szelki bezpieczeństwa są zaprojektowane tak, aby w razie upadku z wysokości stanowiły solidne i pewne oparcie dla całego ciała bez możliwości wyślizgnięcia się z nich. Warto zwrócić uwagę, aby szelki oraz uprzęże bezpieczeństwa były zgodne z normą EN 361. Konkretny sprzęt różni się od siebie miejscem przypięcia na konstrukcji, a także możliwościami mobilności pracowników. Amortyzatory spadania i urządzenia samoblokujące są kolejną możliwością zabezpieczenia prac na wysokości. Mocowane są one do linek bezpieczeństwa. Linki z kolei kotwione są do stałych elementów konstrukcyjnych. Takie rozwiązanie daje pracownikowi pewną swobodę ruchu i zapewnia mobilność podczas wykonywania prac. Współczesne sprzęty asekuracyjne są nowoczesne i niebywale skuteczne. Jedynym wymogiem jest ich poprawne użytkowanie. W związku z tym pracodawcy nie powinni zapominać o przeszkoleniu pracowników w tym kierunku.
Źródło: Sklep BHP Prosave
0 Komentarzy