Ciąża to wyjątkowy okres, podczas którego możesz obserwować zmiany rozwojowe zachodzące u dziecka. Pomaga w tym badanie USG wykonywane przez lekarza ginekologa. Dowiedz się, kiedy należy się na nie zgłaszać.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników przez cały okres ciąży należy wykonać trzy podstawowe badania ultrasonograficzne (ostatnie ok. 31. tygodnia ciąży) – pod warunkiem, że ciąża ma prawidłowy przebieg i nic nie zagraża rozwojowi płodu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby USG przeprowadzać z większą częstotliwością – tak też się dzieje najczęściej, gdy pacjentka objęta jest prywatną opieką ginekologiczną.
Pierwsze badanie USG – między 11. a 13. tygodniem ciąży
Gdy nadejdzie 12. tydzień ciąży, należy przeprowadzić pierwsze obowiązkowe badanie USG, tzw. USG genetyczne. Jest to badanie, którego istotą jest wykrycie ewentualnych wad genetycznych uwidocznionych na tym etapie ciąży.
USG genetyczne polega na pomiarze takich parametrów jak:
- długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL),
- częstość uderzeń serca,
- przezierność karkowa.
Ponadto ginekolog sprawdza obecność kości nosowej u dziecka. Na tej podstawie można ocenić ryzyko wystąpienia u płodu takich wad genetycznych jak np. zespół Downa (trisomia chromosomu 21), zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18), zespół Patau (trisomia chromosomu 13).
Drugie badanie USG – między 18. a 22. tygodniem ciąży
Między 18. a 22. tygodniem ciąży należy przeprowadzić drugie obowiązkowe badanie ultrasonograficzne, tzw. USG połówkowe. Jest to badanie, dzięki któremu można wykryć wady wrodzone ujawniające się na tym etapie rozwoju płodu.
USG połówkowe służy do oceny biometrii oraz struktury narządów wewnętrznych płodu. Aby było wykonane prawidłowo i dawało rzetelny obraz rozwoju, powinno być przeprowadzone na wysokiej klasy sprzęcie przez ginekologa posiadającego odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje.
Trzecie badanie USG – ok. 31. tygodnia ciąży
- tydzień ciąży to moment, w którym należy wykonać ostatnie obowiązkowe badanie USG. Podobnie jak w przypadku USG genetycznego, tak i teraz jego istotą jest ocena rozwoju płodu i rozpoznanie ewentualnych wad wrodzonych ujawniających się w tym okresie.
Ginekolog poddaje ocenie takie parametry jak:
- biometria płodu – m.in. wymiar dwuciemieniowy główki (BPD), obwód główki (HC), obwód brzucha (AC), długość kości udowej (FL);
- struktura narządów – m.in. czaszki, ośrodkowego układu nerwowego, serca, klatki piersiowej, szyi, twarzy i jamy brzusznej.
W trosce o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój dziecka żadnego z obowiązkowych badań USG nie można pominąć. Każde z nich służy ocenie stanu płodu i wykryciu ewentualnych wad wrodzonych, które uwidaczniają się w różnych okresach rozwoju. Badań nie można więc bagatelizować.
0 Komentarzy