Ażeby wykonywanie pracy było nie tylko efektywne, ale także bezpieczne, pracownicy ją wykonujący powinni być odpowiednio zabezpieczeni. Obowiązek ten leży po stronie pracodawcy. Niezwykle istotna – na przykład przy wszelkiego rodzaju pracach wykończeniowych – jest ochrona dróg oddechowych. Podpowiadamy jak odpowiednio zabezpieczyć pracownika i na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów chroniących jego drogi oddechowe.
Kiedy stosować środki ochrony osobistej dróg oddechowych?
Maski przeciwpyłowe są bardzo dobrym i skutecznym sposobem ochrony dróg oddechowych. Dostępne są w trzech różnych opcjach, w zależności od poziomu zanieczyszczenia powietrza. Jednak kiedy w ogóle zalecane jest stosowanie masek przeciwpyłowych do ochrony dróg oddechowych? Wymagane jest ono, gdy:
- temperatura wdychanego powietrza jest wyższa niż dopuszczalna norma dla warunków, w których może pracować człowiek,
- zawartość tlenu we wdychanym powietrzu jest na poziomie poniżej 17% jego składu,
- stężenie niebezpiecznych substancji w składzie powietrza przekracza NDS (najwyższe dopuszczalne stężenia) przewidziane dla tych substancji.
Przed czym chronią maski przeciwpyłowe?
Maski przeciwpyłowe są koniecznością, a nie jedynie wymysłem, który ma utrudniać pracę. Chronią one przed licznymi zagrożeniami, które czyhają na pracownika w zapylonym środowisku. Zaniedbanie w tej kwestii i nie używanie maski przeciwpyłowej, kiedy istnieje taka potrzeba, w konsekwencji może zakończyć się wieloma poważnymi problemami zdrowotnymi.
Długotrwałe przebywanie w zapylonym środowisku może powodować liczne, bardzo poważne schorzenia. Należą do nich między innymi pylice płuc, które są najczęściej występującą chorobą u osób pracujących w zapylonym otoczeniu. Oprócz tego do chorób, na które narażeni są pracownicy nie stosujący masek przeciwpyłowych należą także przewlekłe zapalenie oskrzeli, alergiczne
zapalenie płuc, astma, byreloza, a w przypadku kontaktu z pyłami rakotwórczymi, także nowotwory układu oddechowego – płuc, oskrzela, krtani, języka, gardła.
Dobór maski przeciwpyłowej
Maska przeciwpyłowa powinna być nie tylko funkcjonalna, ale i wygodna. Powinna być dostosowana do rodzaju i poziomu zanieczyszczeń z jakimi styka się pracownik, a oprócz tego nie powinna mu w żaden sposób utrudniać pracy. Na co więc zwrócić uwagę wybierając odpowiednią maskę przeciwpyłową?
Oddychanie jest kwestią tak naturalną, ze nawet o niej nie myślimy. Wszystko się zmienia kiedy zaczynamy mieć problemy z nabieraniem oddechu. Czasem tak się dzieje w przypadku źle dobranej maski przeciwpyłowej. Określane jest to mianem oporów oddychania. Jest to wyjątkowo kłopotliwe i może skutecznie utrudniać pracę. W takim przypadku zamiast skupić się na wykonywanej pracy i wypełnianiu obowiązków, pracownik myśli o tym, jak ciężko jest mu oddychać. Oprócz tego w celu ułatwienia sobie oddychania może dojść do nieumyślnego poluzowania maski i dostania się szkodliwych substancji do dróg oddechowych. Należy unikać takich sytuacji. Również należy wziąć pod uwagę, że zapotrzebowanie na tlen rośnie wraz ze zwiększaniem wysiłku fizycznego.
O doborze odpowiedniego rodzaju maski przeciwpyłowej decyduje również ilość tlenu w wydychanym powietrzu oraz rodzaj substancji niebezpiecznej i jej stężenie w powietrzu. Oprócz tego duży wpływ na dobór i dopasowanie najodpowiedniejszej maski przeciwpyłowej ma rodzaj i
charakter wykonywanej pracy. Tak więc trzeba tu wziąć pod uwagę intensywność pracy, czas pracy, a więc tym samym czas przebywania w zapylonym otoczeniu, temperaturę i wilgotność powietrza w środowisku pracy, widoczność, potrzebę mobilności oraz komunikacji z innymi pracownikami. Także nie bez znaczenia pozostaje kompatybilność z innymi elementami środków ochrony osobistej. Niejednokrotnie zdarza się, że zachodzi potrzeba jednoczesnego stosowania kilku środków ochrony osobistej. Ważne jest więc, by współpracowały one ze sobą i nie traciły na skuteczności w efekcie ich łączenia.
Źródło: Glovex.com.pl – Odzież ochronna
0 Komentarzy