Suchość, pieczenie i zaczerwienienie okolic intymnych to objawy niepokojące wiele kobiet. To typowe objawy suchości pochwy – zaburzenia związanego z niedostateczną ilością żeńskich hormonów. Jak poradzić sobie z tego typu dolegliwościami? Dowiedz się więcej na temat suchości pochwy i możliwych sposobów leczenia.
Suchość pochwy – skąd się bierze?
Niska ilość estrogenów, czyli żeńskich hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowego nawilżenia nabłonka pochwy może przydarzyć się każdej kobiecie. Wbrew powszechnej opinii, do takiej sytuacji może dojść nie tylko z powodu menopauzy. Uczucie suchości w pochwie jest też objawem charakterystycznym dla niektórych pacjentek, które:
- przyjmują antykoncepcję hormonalną,
- biorą leki na depresję lub nerwicę,
- przeszły operację usunięcia jajników lub macicy,
- nadużywają papierosów lub alkoholu.
Suchość pochwy może też dotyczyć młodych kobiet, szczególnie przed i po pierwszej fazie cyklu menstruacyjnego.
Po czym rozpoznać suchość pochwy?
Charakterystycznym objawem suchości pochwy jest niedostatek lub całkowity brak śluzu w okolicach intymnych. To z kolei powoduje takie rezultaty jak dyskomfort w pochwie, wrażenie parcia na pęcherz, a nawet ból podczas stosunku. Uczucie suchości w pochwie jest nieprzyjemne i powoduje dyskomfort. Na szczęście, dolegliwości tego typu są bardzo łatwe w leczeniu. W tym celu należy udać się do ginekologa, który przepisze pacjentce odpowiedni preparat.
Jak wyleczyć suchość pochwy?
Leki na suchość pochwy występują w kilku wariantach. Jednymi z najpopularniejszych są globulki dopochwowe na bazie kwasu hialuronowego. Substancja o silnym działaniu nawilżającym gwarantuje przywrócenie prawidłowego pH pochwy, a także skuteczne łagodzenie już powstałych podrażnień i regenerację błon śluzowych. Globulki nie są jednak jedynym sposobem na pozbycie się problemu.
Rozwiązanie, które jest szczególnie zalecane młodszym pacjentkom to żele i maści na uczucie suchości w pochwie. Tego typu preparaty również mają za zadanie zadbać o optymalne nawilżenie i regenerację okolic intymnych. Ich stosowanie jest bardzo wygodne, a dodatkowo tego typu produkty można często kupić w aptece bez recepty. W związku z tym, maść na suchość pochwy może znaleźć się w domowej apteczce każdej z kobiet i zostać użyta w razie nagłej potrzeby.
Jak przeciwdziałać suchości okolic intymnych?
Nieleczona suchość pochwy zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Z tego powodu, warto zadbać o to, aby nie dochodziło do jej nawrotu. Jak można tego dokonać?
Należy zachować odpowiednią higienę okolic intymnych. W praktyce oznacza to stosowanie delikatnych płynów myjących oraz ograniczenie w stosowaniu gąbek i innych elementów przeznaczonych do mycia ciała.
Dodatkowo, przed suchością pochwy można ustrzec się również nosząc bawełnianą, przewiewną bieliznę. Warto też zadbać o odpowiednie nawilżenie okolic intymnych podczas stosunku.
Uczucie pieczenia i swędzenia pochwy można łatwo wyleczyć, jeśli stosuje się do tego celu odpowiednie preparaty. Aby uniknąć dyskomfortu okolic intymnych w przyszłości, zaleca się dbanie o prawidłową higienę tego wrażliwego obszaru.
0 Komentarzy