Szklane elementy dekoracyjne doskonale odzwierciedlają trendy w nowoczesnej architekturze wnętrz. Ich wzrastająca popularność sprawia, że na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych produktów wykorzystujących ten materiał. Dotyczy to także stosunkowo tradycyjnej dziedziny, jaką jest stolarka drzwiowa. Dostępne modele drzwi szklanych różnią się od siebie zarówno wzornictwem, jak i detalami technicznymi. Czy warto zatem stosować je w obiektach mieszkalnych i biurowych?
Atuty rozwiązania
Szklane drzwi to zazwyczaj element wyposażenia nowoczesnych i modernistycznych wnętrz. Warto jednak zaznaczyć, że chłodna struktura materiału sprawia, że są one neutralne w swym wyrazie i jednocześnie dostosowują się do wnętrz zaaranżowanych w różnorodnym stylu – od klasycznego po nowoczesny.
Niewątpliwą zaletą drzwi ze szkła jest ich wyjątkowa dekoracyjność, którą zawdzięczają bogatemu wzornictwu szklanej tafli. Wykorzystany do ich produkcji materiał zapewnia także przenikanie światła. Jest to szczególnie istotne, kiedy drzwi prowadzą do wnętrza niedostatecznie doświetlonego, np. bez okna. Co więcej, ten element optycznie powiększa przestrzeń sprawiając, że pomieszczenia stają się lekkie i przestronne.
Atutem drzwi wykonanych ze szkła jest także wytrzymałość. Do tego rodzaju wejścia stosuje się szkło hartowane, które jest odporne na uszkodzenia. Materiał przed instalacją jest odpowiednio preparowany, dzięki czemu uzyskuje niezwykłą odporność na uderzenia i ugięcie. Jeśli nawet dojdzie do stłuczenia, tafla kruszy się jak kryształ na niewielkie kawałki, które nie posiadają ostrych krawędzi.
Drzwi szklane zapewniają jeszcze inny wymiar bezpieczeństwa – są odporne na wysokie temperatury. Nie uszkodzi ich także woda, dlatego często wykorzystywane są w łazienkach.
Zastosowanie i rodzaje szklanych drzwi
Drzwi ze szkła to takie, których skrzydła wykonane są wyłącznie ze szklanych tafli (z wyjątkiem okuć i innych akcesoriów dodatkowych). Mogą się różnić zarówno mocowaniem, jak i wzornictwem.
Ten rodzaj wejścia może być montowany w różnoraki sposób – drzwi szklane mogą posiadać ościeżnice lub funkcjonować jako drzwi bezościeżnicowe. Ten ostatni rodzaj wymaga zastosowania zawiasów mocowanych bezpośrednio do szklanych ścian lub zawiasów trzpieniowych zainstalowanych w suficie i posadzce.
Decydując się na taki rodzaj wejścia warto zawczasu, już na etapie budowy, zaplanować jego lokalizację. Wynika to z faktu, że szklane drzwi są stosunkowo ciężkie i wymagają specjalnego nadproża oraz w inny sposób przygotowanej ściany, w której będą zamocowane.
W zakresie designu szkło daje bardzo szerokie możliwości dekoracyjne. W bogatej ofercie można wybierać pomiędzy taflami przeźroczystymi, matowymi, wykonanymi ze szkła ornamentowego oraz piaskowanego, z nadrukiem (także kolorowym) i grawerem.
Drzwi szklane znajdują zastosowanie w domach, mieszkaniach czy biurach. Ich chłodna uroda oraz przezierność sprawia, że sprawdzą się doskonale jako wejście do wydzielonych szkłem pomieszczeń w ramach przestrzeni typu open space. Jak już wspominaliśmy, można je z powodzeniem instalować w łazienkach, gabinetach czy salach konferencyjnych.
Czy warto je stosować
Szklane drzwi to rozwiązanie funkcjonalne i eleganckie. Spełniają bardziej uniwersalną rolę, niż tradycyjne drzwi wykonane z drewna czy płyty MDF. Wysoka przepuszczalność światła sprawia, że doskonale pełnią rolę w pomieszczeniach, które nie są dostatecznie doświetlone przez naturalne oświetlenie.
Ten rodzaj wejścia doskonale komponuje się w pokojach, w których ściany wykonane są ze szkła. Można je stosować w łazienkach, salonach, jadalniach, biurach czy salach konferencyjnych. Znajdują uznanie szczególnie wśród osób poszukujących nowoczesnych rozwiązań do modernistycznych wnętrz.
Źródło: http://szklarzokuniew.pl/
0 Komentarzy