Zastosowanie ładowarek teleskopowych jest bardzo szerokie. Rosnąca popularność tego typu maszyn w wielu branżach stwarza możliwości zatrudnienia na stanowisku operatora ładowarek teleskopowych. Dowiedz się więcej o tego typu pracy i sprawdź, co zyskasz dzięki kursowi na ładowarki teleskopowe.
Zastosowanie ładowarek teleskopowych
Wszechstronne zastosowanie ładowarek teleskopowych sprawia, że są z powodzeniem wykorzystywane przez firmy budowlane, zwłaszcza firmy instalujące stalowe konstrukcje zajmujące się budową dróg, wiaduktów, kaskad i mostów.
Ładowarka teleskopowa może pełnić rolę ładowarki, ale również wykonywać prace jako koparka lub koparko-ładowarka. Wyposażenie ładowarki teleskopowej w wysięgnik teleskopowy sprawia, że możliwe jest podnoszenie ciężkich ładunków nawet na duże wysokości, od 2 do 30 m. Nowoczesna technologia sprawia, że wciąż wzrasta maksymalny udźwig w nowszych modelach.
Urządzenie to jest podstawą pracy tartaków, służy przy wycince drzew. Wielofunkcyjność ładowarek teleskopowych sprawia, że znajdują one zastosowanie coraz bardziej zmechanizowanym rolnictwie. W rolnictwie ładowarka teleskopowa może zastąpić nawet ciągnik. Niektóre modele pozwalają na doczepienie naczepy, dokładnie tak, jak w traktorze. Ładowarki teleskopowe mogą transportować bele, a także przenosić paszę dla zwierząt z silosu do zagrody.
Możliwość stosowania wymiennego osprzętu maszyny sprawia, że może ona zastępować wózki widłowe, ładowarkę, żurawia, a także podest ruchomy. Zamienne wykorzystywanie ładowarek teleskopowych zamiast wózków widłowych jest coraz bardziej popularne, ponieważ te wielozadaniowe ładowarki przerastają wózki pod kątem funkcjonalności.
Na końcu wysięgnika ładowarki teleskopowej można zainstalować widły kosza do podnoszenia osób, łyżki, haka, chwytaka, wyciągarki, a także innych osprzętów. Ładowarki teleskopowe dzięki szerokiemu spektrum możliwości zwane są także wielozadaniowymi nośnikami osprzętu. Kurs na ładowarki teleskopowe pozwala na obsługę wielu specjalistycznych maszyn.
Rodzaje ładowarek teleskopowych
Ładowarki teleskopowe klasyfikuje się ze względu na umiejscowienie kabiny operatora. Wyróżniamy:
- Ładowarki czołowe, sztywne, czyli takie ładowarki, w których kabina operatora jest sztywno umiejscowiona. Wysięgnik teleskopowy znajduje się po prawem stronie ładowarki teleskopowej. Można tutaj spotkać różne warianty: z podporami bocznymi oraz bez takowych podpór. Niektóre modele mogą mieć obydwie osie skrętne i trzy ustawienia jezdne, bądź wyłącznie tylną oś skrętną. W ładowarkach sztywnych zakres udźwigu rozpoczyna się od 1,5 do 21 ton, zaś wysięg to zakres od 2 do 19 m.
- Ładowarki obrotowe, zwane także obrotówkami, to ładowarki teleskopowe wyposażone w głowicę obrotową, która pozwala na obrót kabiny wraz z wysięgnikiem o 360 stopni. Ten typ ładowarek wyposażony jest w dwie pary podpór stabilizujących, dostępne są warianty na gąsienicach lub z dwiema osiami skrętnymi. Udźwig obrotówek to zakres 3-5 ton, natomiast wysięg oscyluje od 15 do 30 m.
Uprawnienia do obsługi ładowarek teleskopowych
Kurs na ładowarki teleskopowe składa się z teorii oraz praktyki, kończy się egzaminem przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego, po którym operator uzyskuje uprawnienia na obsługę maszyny wg kat. I WJO. Taki kurs umożliwia operowanie ładowarką teleskopową z dowolnie zainstalowanym osprzętem. Tego typu kurs nie ma także ograniczenia co do wysokości podnoszenia, udźwigu. Szeroki zakres zadań, które umożliwiają i ułatwiają ładowarki teleskopowe sprawia, że są wykorzystywane przez firmy z wielu sektorów, co generuje stanowiska pracy dla operatorów tego sprzętu.
Inspirowane: akademia-efect.pl – budowa wózka widłowego
0 Komentarzy