Międzynarodowa wymiana towarowa między przedsiębiorstwami pochodzącymi z różnych krajów jest powszechnym elementem działalności gospodarczej, zarówno jednoosobowych podmiotów gospodarczych, jak i rynkowych potentatów. Sprawnie zorganizowany przywóz i wywóz towarów sprawia, że stajemy się obywatelami świata bez konieczności podróżowania na drugi kraniec globu.
Dzięki międzynarodowej wymianie towarów mieszkając i pracując na co dzień w Polsce możemy bez przeszkód delektować się francuskimi pralinami, włoskimi makaronami, rozkoszować lampką kalifornijskiego wina. Jednak aby mogło być to możliwe, niezbędne jest wsparcie ze strony firm spedycyjnych, które specjalizują się w organizacji transportu towarów pomiędzy państwami. Obsługa transportowa ładunków w handlu międzynarodowym ma wieloetapowy przebieg, przez co zajmować się nią powinni jedynie wykwalifikowani spedytorzy.
Kompleksowe przygotowanie transportu towarów
Firmy oferujące usługi spedycyjne zajmują się kompleksową obsługą, tzn. całym procesem transportu towaru od dostawcy do odbiorcy, począwszy od doboru optymalnej trasy przewozu każdego ładunku z wykorzystaniem najkorzystniejszego środka transportu. W gestii spedytora leży również sporządzanie i kompletowanie dokumentów transportowych oraz innych koniecznych do sprawnego i bezpiecznego przewozu ładunków (z uwzględnieniem konieczności przekraczania granic). Warto podkreślić, że praca spedytora międzynarodowego wiąże się z ogromem pracy, jaką wykonują pracownicy firmy spedycyjnej. Dzięki temu zlecenie zostanie wykonane na czas i z uwzględnieniem wszelkich nawet najmniejszych szczegółów. Ponadto do zadań Spedytora należą:
- przygotowanie ładunku do przewozu,
- kontakt ze stroną wysyłającą/odbierającą towar,
- nadzór nad ładunkiem w czasie przewozu towaru,
- ubezpieczenie ładunku,
- organizacja formalności celnych w przypadku spedycji międzynarodowej.
Jak można się zatem zorientować, czynności składających się na przesłanie towaru z miejsca nadania do miejsca docelowego może być bardzo dużo. Warto jednak zaznaczyć, że występują one w różnych fazach procesu transportowego. Ich rodzaje oraz liczba mogą się różnić w zależności od sposobu przewozu.
Bez problemów!
Współpracując z firmą spedycyjną zmniejsza się ryzyko wystąpienia problemów związanych z ewentualnym uszkodzeniem towaru, jego kradzieżą czy zaginięciem, ale też zyskuje się dostęp do ubezpieczenia cargo na preferencyjnych warunkach. Należy podkreślić, że spedytor ponosi całkowitą odpowiedzialność za ewentualną szkodę, jeśli zostanie mu udowodniony brak należytej staranności w wykonaniu umowy na przykład poprzez nieodpowiedni dobór podwykonawców (przewoźnicy itp).
Korzystając z profesjonalnych usług spedycyjnych zyskuje się pewność, że wszystkie towary trafią pod wskazany adres w ustalonym wcześniej terminie. To oznacza, że zleceniodawca nie będzie musiał martwić się ani spóźnioną ani też zbyt szybką dostawą. Co więcej, nierzadko okazuje się, że w przypadku zatrudnienia firmy świadczącej usługi spedycyjne, zleceniodawca ponosi mniejsze koszty związane z dostawą towaru, niż gdyby podjął decyzję o organizacji transportu we własnym zakresie.
Doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje
Wszelkie czynności wykonywane przez firmę proponującą usługi spedycyjne stanowią znaczne ułatwienie dla zleceniodawcy. Trzeba jednak pamiętać, iż decydując się na skorzystanie z takich usług, należy znaleźć firmę o bogatym doświadczeniu i cieszącą się pozytywnymi referencjami. Firma spedycyjna posiadająca niezbędne doświadczenie oraz dobrze rozbudowane zaplecze kontaktów, niezbędne formalności załatwia sprawniej i z większą korzyścią dla klientów.
Istotne jest także to, żeby w takiej firmie pracowały wyłącznie osoby o dobrej renomie. Odpowiednio wykwalifikowani spedytorzy, posiadający wiedzę teoretyczną z zakresu transportu, ekonomii lub handlu są w stanie zminimalizować jakiekolwiek problemy związane organizacją transportu międzynarodowego. Wiedza z zakresu prawidłowości przebiegu przewozu jest na wagę złota, ponieważ powierzone do transportu towary są niekiedy warte nawet setki tysięcy złotych.
0 Komentarzy