Różnego rodzaju bóle kręgosłupa należą do najpowszechniejszych schorzeń zgłaszanych przez pacjentów. Zazwyczaj nie mają one dużego nasilenia i ustępują po krótkotrwałym odciążeniu oraz leczeniu o charakterze przeciwbólowym, przeciwzapalnym i zmniejszającym napięcie mięśni przykręgosłupowych. Jednak co w momencie, gdy terapia taka jest nieskuteczna? Jakie są niefarmakologiczne metody leczenia bólów kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w dalszej części naszego artykułu poradnikowego.
Terapia manualna kręgosłupa – podstawowe informacje
Terapia manualna kręgosłupa jest postępowaniem fizjoterapeutycznym, które łączy w sobie diagnostykę problemów układu mięśniowo-więzadłowo-kostnego oraz ich leczenie. Do jej podstawowych zadań należy zmniejszenie napięcia struktur łącznotkankowych, poprawa mobilności w stawach oraz redukcja dolegliwości bólowych. W uproszczeniu terapia manualna polega wykorzystaniu różnego rodzaju technik masażu i manipulacji tkankami pacjenta (terapia Levita, Ackermanna, czy też Cyriaxa). Z zasady powinna być ona wykonywana jedynie przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów legitymujących się odpowiednimi certyfikatami potwierdzającymi ich umiejętności. Co warte zaznaczenia, korzystanie z usług nieprofesjonalistów może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz mieć wiele negatywnych następstw krótko- i długoterminowych.
Jakie są najczęstsze wskazania do terapii manualnej kręgosłupa?
Podstawowym wskazaniem do terapii manualnej kręgosłupa są jego bóle. Wśród innych wskazań warto wymienić m.in. wady postawy ciała (np. hiperlordozę, skoliozę, czy też przodopochylenie miednicy), rwę kulszową wynikającą z ucisku struktur przykręgosłupowych na wychodzące z rdzenia kręgowego nerwy, kręgozmyki, dyskopatię (choroby krążków międzykręgowych) oraz ból karku i głowy o charakterze napięciowym. Co więcej, terapia manualna kręgosłupa może przynosić wymierne korzyści u osób po różnego rodzaju urazach okolicy grzbietu, sportowców cierpiących na bóle przeciążeniowe, czy też osób spędzających dużą część dnia w pozycji stojącej.
Przeciwwskazania do terapii manualnej – kiedy taka forma terapii może być niebezpieczna dla pacjenta?
Terapia manualna kręgosłupa nie zawsze może być bezpiecznie przeprowadzona. Wśród najważniejszych przeciwwskazań można w tym przypadku wymienić przepukliny jądra miażdżystego wywołujące różnego rodzaju deficyty neurologiczne, osteoporozę (obniżona wytrzymałość kości na złamania), stany zapalne tkanek przykręgosłupowych i samego kręgosłupa (np. w przebiegu ZZSK, czyli zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa), czy też zmiany w strukturze tętnicy przykręgowych zaopatrujących mózg w krew. Co więcej, terapia manualna kręgosłupa jest również niewskazana u pacjentów obciążonych wywiadem nowotworowym, zaburzeniami o charakterze psychicznym, gruźlicą kości, świeżymi złamaniami oraz niestawionymi lub świeżo nastawionymi zwichnięciami stawów. Pewnym przeciwwskazaniem do manipulacji na tkankach okołokręgosłupowych i samym kręgosłupie jest też hipomobilność w stawach (przeciwwskazanie względne).
Słowem zakończenia, leczenie farmakologiczne różnego rodzaju bólów kręgosłupa ma wyłącznie charakter objawowy i nie prowadzi do usunięcia przyczyny, leżącej u podłoża danej dolegliwości. Terapia manualna stawia natomiast na znalezienie problemu mięśniowo-więzadłowo-stawowego i jego rozwiązania. Warto dodać, że u znaczącego odsetka pacjentów stanowi ona formę leczenia opóźniającego leczenie zabiegowe.
1 Comment
Ciekawa alternatywa dla faszerowania się lekami, które i tak nic nie pomagają.