Uzyskanie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego było przez lata naturalnym rozwiązaniem dla każdego, kto myślał o sfinansowaniu zakupu nieruchomości. Zmiany w prawie poskutkowały jednak tym, że 2014 roku zniknęła możliwość udzielenia kredytu bez wkładu własnego. Obecnie przepisy regulują, że osoba starająca się o kredyt zobowiązana jest do wniesienia aż 20% wartości nabywanej nieruchomości. Kupno domu czy mieszkania stało się tym samym znacznie trudniejsze, zwłaszcza jeśli nie dysponuje się pokaźnymi oszczędnościami. Okazuje się jednak, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego to całkiem realna opcja!
Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – możliwe rozwiązania
Bank może udzielić kredytu na zakup nieruchomości nawet jeśli nie dysponujemy równowartością 20% ceny nieruchomości. Aby uzyskać pozytywną decyzję ze strony banku, musimy spełnić pewne warunki, w zależności od rozwiązania, które wybierzemy:
-
Zabezpieczenie inną nieruchomością
Możemy starać się uzyskać kredyt hipoteczny, zabezpieczając go inną nieruchomością. W takich sytuacjach banki biorą pod uwagę zwłaszcza te nieruchomości, których wartość przewyższa wysokość wkładu własnego. Może to być mieszkanie, dom, a nawet działka budowlana lub uprawna.
-
Pożyczka od dewelopera
Innym rozwiązaniem może być uzyskanie pożyczki od dewelopera, któremu zależy na szybkiej sprzedaży nieruchomości. Niektórzy z deweloperów udzielają pożyczki pokrywającej pełen wkład własny, jaki jest wymagany przez banki.
Istnieją zatem różne możliwości uzyskania kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Warto rozważyć każdą z opcji i wybrać tę, która wydaje się najkorzystniejsza – zarówno dla nas, jak i dla banku.
-
Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego
Jeśli kwota, którą możesz przeznaczyć na wkład własny, nie pokrywa niezbędnego minimum, możesz skorzystać z tzw. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. To opcja oferowana przez wiele banków dla klientów, którzy chcieliby wziąć kredyt hipoteczny, ale nie dysponują odpowiednimi środkami. Warto pamiętać jednak, że to rozwiązanie wiąże się z dodatkowym, wyższym oprocentowaniem, a co za tym idzie wyższą całkowitą kwotą do spłaty.
1 Comment
Może i możliwe. Pytanie Kiedy, po jakim czasie zbierania 🙁